«Λευκή» ισοπαλία στη Δράμα

ΔΟΞΑ ΚΑΙ ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ ΕΜΕΙΝΑΝ ΣΤΟ 0-0 - ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΕΣ ΑΠΟΚΡΟΥΣΕΙΣ ΕΚΑΝΕ Ο ΝΕΣΤΟΡΑΣ ΓΚΕΚΑΣ

Δημοσίευση: 02 Νοε 2019 20:09

Μετά από ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 3ης αγωνιστικής στη Super League 2, Δόξα Δράμας και Απόλλων Λάρισας έμειναν στο 0-0.

Οι «κυανόλευκοι» έχασαν διπλή σημαντική ευκαιρία στο 3’, όταν η σέντρα του Τασιούλη από δεξιά βρήκε το οριζόντιο δοκάρι, ενώ στη συνέχεια ο Μένκα απέκρουσε ενστικτωδώς το σουτ του Λίταινα.
Στο 7’ σε σουτ του Κρητικού η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό του Απόλλωνα και απομακρύνθηκε από την περιοχή, ενώ στο 12’ σε σουτ του Λίταινα η μπάλα πέρασε άουτ. Τρία λεπτά αργότερα στο 15’ από εκτέλεση φάουλ του Κόντου, ο Ιωαννίδης κέρδισε την κεφαλιά, όμως ο Γκέκας απέκρουσε την μπάλα.
Στην επανάληψη η Δόξα έδειχνε να είναι πιο επικίνδυνη. Είχε δύο σουτ με Ιωαννίδη και Χάμοντ στο 49’ και στο 60’ αλλά χωρίς αποτέλεσμα, καθώς ο Καρδιτσιώτης γκολκίπερ του Απόλλωνα ο Νέστορας Γκέκας, κράτησε και πάλι ανέπαφη την εστία του.
Πάντως ο Απόλλωνας θα μπορούσε να είχε «κλέψει» τη νίκη στο 67’, όταν σε σέντρα του Σκούπρα από δεξιά, ο Γκουστάβο έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα όμως χτύπησε στο έδαφος και κατέληξε μόλις άουτ.
Στα τελευταία λεπτά καμία ομάδα δεν έδειξε... διάθεση και ικανότητα να απειλήσει με στόχο το γκολ της νίκης. Το 0-0 έμεινε ως το τέλος.
Στο 39’ οι «Μαυραετοί» ζήτησαν πέναλτι για μαρκάρισμα του Κωστούλα στον Κόντο, αλλά ο διαιτητής Τσιμεντερίδης (Κοζάνης) έδειξε να συνεχιστεί το ματς, ενώ πέναλτι ζήτησε και ο Απόλλωνας στο 52’, όταν σε σουτ του Σκούπρα η μπάλα χτύπησε σε χέρι αμυντικού των γηπεδούχων.
Συνεργάτες του κ. Σταύρου Τσιμεντερίδη ήταν οι κ.κ. Κωνσταντίνος Γιάντσης (Ημαθίας), Θεοδόσιος Φαλτάκας (Γρεβενών).
Κίτρινες κάρτες αντίκρισαν οι Πινδώνης (67’), Καψάλης (71’)/ Σκούπρας (50’), Σουλιώτης (81’).
ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Κώστας Ανυφαντάκης): Μένκα, Σιώπης, Κουκόλης, Καψάλης, Παπαργυρίου, Πλέγας, Πινδώνης, Χάμοντ, Κρητικός (68’ Αποστολίδης, 77’ λ.τ. Αναστασίου), Κόντος (72’ Ρόβας), Ιωαννίδης.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Άριαν Μπελά): Γκέκας, Σκούπρας, Σουλιώτης, Κωστούλας, Κουρτεσιώτης, Χατζής, Ναζίμ (74’ Μπρέμπος), Λίταινας (88’ Σιφναίος), Τασιούλης (51’ Νύκταρης), Γκουστάβο Σάντος, Μπαστακός.