Λαρισαίοι παλαιστές έλαμψαν στο Σχολικό Πρωτάθλημα

ΧΡΥΣΟ ΜΕΤΑΛΛΙΟ ΠΗΡΑΝ ΓΕΩΡΓΙΑ ΧΑΣΑΜΠΑΛΙΩΤΗ ΚΑΙ ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΑΓΓΕΛΗΣ

Δημοσίευση: 15 Μαρ 2024 11:40

Η πάλη αρχίζει και ξαναγίνεται από τα αγαπημένα αθλήματα των Λαρισαίων μαθητών και μαθητριών και αυτό φάνηκε στο Σχολικό Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Λυκείων, όπου υπήρξαν αρκετές επιτυχίες.

Συγκεκριμένα, χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Χασαμπαλιώτη Γεωργία του 1ου ΕΠΑΛ Τυρνάβου στην κατηγορία των 57 κιλών, ενώ από το ίδιο σχολείο δεύτερη θέση πήρε η Βογιατζή στα 76 κιλά.
Χρυσό μετάλλιο κατέκτησε στα 125 κιλά ο Αχιλλέας Αγγελής στην ελευθέρα πάλη του 4ου ΕΠΑΛ.
Το ασημένιο μετάλλιο στα 77 κιλά στην ελληνορωμαϊκή πάλη πήρε ο Τριαντάφυλλος Χατζόπουλος του 3ου ΓΕΛ Λάρισας χάνοντας στον τελικό από τον πρωταθλητή Ελλάδας ανδρών Ρωμανίδη!
Τέλος, χάλκινο μετάλλιο κατέκτησαν στα 67 κιλά στην ελληνορωμαϊκή πάλη ο Πριναράκης Σοφοκλής-Χρυσοβαλάντης του 1ου Πειραματικού ΓΕΛ και η Μαρία Καραγκούνη του ΓΕΛ Αμπελώνα στη γυναικεία πάλη στα 53 κιλά.
Στα ευχάριστα ότι δείχνει δυναμική παρουσία η Παλαίστρα Λάρισας του Χρήστου Παγγέα, που είχε τους δύο αθλητές που μετείχαν στην ελληνορωμαϊκή πάλη.