ΑΔΙΚΟΣ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΛΥΜΠΙΑ ΣΤΟ ΜΑΡΟΥΣΙ (70-69)

Κόλαση - παράδεισος και πάλι... πίσω

ΕΝΩ «ΓΥΡΙΣΕ» ΤΟ ΜΑΤΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΕ ΝΑ ΕΥΣΤΟΧΗΣΕΙ ΣΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ

Δημοσίευση: 20 Νοε 2008 2:17 | Τελευταία ενημέρωση: 28 Σεπ 2015 14:58
Τη διαδρομή από την Κόλαση στον... Παράδεισο και μετά πάλι πίσω έκανε χθες η Ολύμπια στο Μαρούσι όπου στο πλαίσιο του αγώνα για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας ηττήθηκε με σκορ 70-69 και αποκλείστηκε. Οι «πορτοκαλί» που έπαιζαν χωρίς τον Σιγκούνα και τον Μάικ Κιγνκ κατάφεραν να «γυρίσουν» το ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο και από τους -10 πόντους να περάσουν στο τελευταίο λεπτό μπροστά. Συγκεκριμένα έχαναν με 62-52 στο τέλος της τρίτης περιόδου και δύο λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης μείωσαν σε 68-62. Από εκείνο το σημείο και μετά ο Καστλ σημείωσε ένα δίποντο και ο Μπατής ένα τρίποντο για να γίνει το σκορ 68-67. Άλλες δύο εύστοχες βολές του Τέρελ Καστλ έδωσαν προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (68-69) όμως το Μαρούσι δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα. Ο Μπιλ Κις ο παίκτης που στο παρελθόν έπαιξε στην ΑΕΛ ΓΣ, με ένα εύστοχο δίποντο έκανε το σκορ 70-69 ακριβώς 24΄΄ πριν τη λήξη. Αυτό σήμαινε πως η λαρισινή ομάδα είχε μια ολόκληρη επίθεση στη διάθεσή της. O Μάριος Μπατής αστόχησε στο λέι απ, ο Σούλτζε πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και αστόχησε κι αυτός, οι γηπεδούχοι έβγαλαν την μπάλα εκτός γηπέδου και στα τρία δευτερόλεπτα ο Καστλ αστόχησε στο τρίποντο που επιχείρησε... με τους γηπεδούχους να πανυγηρίζουν την πρόκριση στους «4» του Κυπέλλου Ελλάδας κάτι που αν το κατάφερνε η Ολύμπια θα γινόταν η πρώτη λαρισινή ομάδα που θα έφτανε τόσο ψηλά στη συγκεκριμένη διοργάνωση.
Η Ολύμπια στο ξεκίνημα του αγώνα μπήκε πολύ δυναμικά και κατάφερε να πάρει τη διαφορά που έφτασε και στους οκτώ πόντους. Όμως από την πλευρά του το Μαρούσι συνήλθε γρήγορα και βγήκε αυτό μπροστά στο σκορ. Ο Σούλτζε με την ευστοχία του από την περιφέρεια κατάφερε να κρατήσει στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου τους «πορτοκαλί» μπροστά με 23-20. Στη συνέχεια και όσον αφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν υπήρχαν σημαντικές αλλαγές για να λήξει το ημίχρονο με σκορ 39-37. Εκεί που ήρθαν όλα ανάποδα για την Ολύμπια είναι στο τρίτο μέρος όπου και το Μαρούσι με τον Γλυνιαδάκη σε πρωταγωνιστικό ρόλο πήρε μια μεγάλη διαφορά για να ακολουθήσει το δραματικό τέλος που περιγράψαμε στο ξεκίνημα.
Σε γενικές γραμμές πραγματοποίησε μια πολύ πιο βελτιωμένη εμφάνιση από αυτήν του πρωταθλήματος στην έδρα της και τα μυνήματα είναι σαφώς πιο ενθαρυντικά ενόψει μάλιστα του Σαββατιάτικου αγώνα με τον ΠΑΟΚ. Το μοναδικό βέβαια μειονέκτημα είναι τα συνεχή ταξίδια που θα φέρουν και κάποια επιπλέον κούραση.