«Σκόνταψαν» οι πρωτοπόροι στην «DE-TOX»-Α’ ΕΠΣΛ

ΣΕ ΙΣΟΠΑΛΙΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΘΗΚΑΝ ΧΘΕΣ ΠΟΕ ΚΑΙ ΜΑΚΡΥΧΩΡΙ - ΝΙΚΗΣΕ ΚΑΙ ΜΕΙΩΣΕ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ Ο ΦΑΛΑΝΙΑΚΟΣ - ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ΝΙΚΕΣ ΓΙΑ ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙ, ΑΧΙΛΛΕΑ Φ. ΚΑΙ ΑΜΠΕΛΩΝΙΑΚΟ ΣΤΗ ΜΑΧΗ ΤΗΣ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ - ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΜΕ Α1 ΚΑΙ Β’ ΕΠΣΛ

Δημοσίευση: 16 Φεβ 2020 22:03

Δυσάρεστες εκπλήξεις για τους δύο πρωτοπόρους επιφύλαξε η χθεσινή 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος της «DE-TOX»-Α’ ΕΠΣΛ, τα αποτελέσματα της οποίας διαφοροποίησαν το σκηνικό τόσο στην κορυφή όσο και στην «ουρά» του βαθμολογικού πίνακα, γεγονός που σημαίνει ότι η αδρεναλίνη ανεβαίνει όσο οδεύουμε προς την τελική ευθεία.

Συγκεκριμένα, ο ΠΟ Ελασσόνας «κόλλησε» στο 0-0 στο γήπεδο Αμπελιάς κόντρα στον τοπικό Ολυμπιακό, ενώ ο Αετός Μακρυχωρίου υποχρεώθηκε σε ισοπαλία 1-1 μέσα στην έδρα του από το Κιλελέρ. Έτσι καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το «στραβοπάτημα», σε αντίθεση με τον Φαλανιακό που νίκησε 2-0 τον Δαμασιακό και μείωσε την απόστασή του από την κορυφή. Έτσι η μάχη της 1ης θέσης παίρνει νέα τροπή και η συνέχεια αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον.
Στην Αμπελιά ο ΠΟΕ άφησε το πρώτο ημίχρονο να περάσει χωρίς κάτι το ιδιαίτερο, στην επανάληψη έχοντας αποκτήσει αριθμητικό πλεονέκτημα, καθώς στο 69’ ο Σταθάκος αποβλήθηκε, δημιούργησε κάποιες καλές στιγμές, με κορυφαία την κεφαλιά του Καραγκούνη στο οριζόντιο δοκάρι (80’) αλλά δεν μπόρεσε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα απέναντι σε έναν ανταγωνιστικό αντίπαλο που είχε τις δικές του καλές στιγμές.
Στο Μακρυχώρι η ομάδα του Κιλελέρ «πάγωσε» την ατμόσφαιρα, όταν στο 28’ ο Τζέκα έγραψε το 0-1. Στο 54’ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Χατζή, ενώ η ισοφάριση για τους γηπεδούχους ήρθε στο 69’ με τον Κολοβό.
Νίκη με καθαρό σκορ για τον Φαλανιακό, που προηγήθηκε στο 22’ με τον Τσιάκο και σφράγισε το θετικό αποτέλεσμα απέναντι στον Δαμασιακό στο 60’ με τον Λεσάι να διαμορφώνει το τελικό 2-0.
Ο Σμόλικας Φαλάνης, αν και αναδείχθηκε ισόπαλος χωρίς τέρματα στον Τύρναβο κόντρα στην ομώνυμη ομάδα διατήρησε τη θέση του στη ζώνη των πλέι οφ, ενώ το Μαυροβούνι πέτυχε πολύ μεγάλη από βαθμολογικής πλευράς νίκη μέσα στο Αβέρωφ με 2-1 και έκανε ένα ουσιαστικό βήμα για την παραμονή του στην κατηγορία. Το παιχνίδι κρίθηκε στο πρώτο μέρος, όταν οι φιλοξενούμενοι με δύο γκολ των Βούκουτου (2’) και Χατζηλιάδη (24’) έθεσαν τις βάσεις για το θετικό αποτέλεσμα. Το Αβέρωφ πάλεψε, έχασε ευκαιρίες και μπόρεσε πολύ γρήγορα στην επανάληψη να ξαναμπεί στο παιχνίδι, όταν ο Λιλολάρι μείωσε σε 1-2 στο 50’, όμως στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να διαφυλάξουν το οριακό προβάδισμα που είχαν και να οδηγηθούν στη νίκη.
Τρίποντο «χρυσάφι» και για τον Αχιλλέα Φαρσάλων, ο οποίος πέρασε από το Αργυροπούλι με 1-0. Το γκολ που έδωσε στους φιλοξενούμενους τη νίκη πέτυχε μόλις στο 6ο λεπτό ο Μ. Πετράκης.
Όρθιος στη μάχη της σωτηρίας παρέμεινε ο Αμπελωνιακός που νίκησε με 1-0 τον Δωτιέα Αγιάς χάρη στο γκολ του Αλεξανδρή στο 17ο λεπτό. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη των «πρασίνων» μέχρι στιγμής, οι οποίοι δείχνουν ότι θα παλέψουν μέχρι τέλους για να ξεφύγουν από τις θέσεις του άμεσου υποβιβασμού.
Τέλος, τρεις πολύτιμους βαθμούς πρόσθεσε στο ενεργητικό της η Δόξα Βλαχογιαννίου, χωρίς ωστόσο να χρειαστεί να ιδρώσει λόγω της αδυναμίας της Λάρισας 2012 να αγωνιστεί στη χθεσινή αγωνιστική του πρωταθλήματος.
Αμπελωνιακός    22-42    12
*Αναμένεται η απόφαση για τον μη διεξαχθέντα αγώνα στο Βλαχογιάννι.

Α1 ΕΠΣΛ: ΝΤΕΡΜΠΙ ΣΤΟ ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙ
Το ντέρμπι της Αστραπής Ν. Πολιτείας με την Υπέρεια για τον 2ο όμιλο, που θα διεξαχθεί στο γήπεδο Μαυροβουνίου (11:00), ξεχωρίζει από τη σημερινή 20ή αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 ΕΠΣΛ. Συνοπτικά το σημερινό πρόγραμμα:
1ος ΌΜΙΛΟΣ (15:00)