ΧΘΕΣ ΣΤΗΝ ΤΣΑΡΙΤΣΑΝΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΕΣΠΡΩΤΟ ΜΕ 2-0

Πάλεψε αλλά έχασε ο Οικονόμος

* Δέχθηκε τα γκολ στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα

Δημοσίευση: 18 Ιαν 2016 8:05

Φιλότιμα προσπάθησε χθες στο «Γιώργος Μητσιμπόνας» ο Οικονόμος Τσαριτσάνης, ο οποίος σε αγώνα της 19ης ημέρας στον 2ο όμιλο της Γ΄Εθνικής, ηττήθηκε από τον δυνατό Θεσπρωτό, με σκορ 2-0.

Αποτέλεσμα που διαμορφώθηκε στο πρώτο ημίχρονο, όταν ο αντίπαλος των «Πράσινων» ήταν ανώτερος και έδειξε ότι δίκαια βρίσκεται στην πρώτη πεντάδα του βαθμολογικού πίνακα.

Στο 14' λοιπόν ο Πέντσας με σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Γούπο, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 0-1.

Ένα λεπτό αργότερα στο 15΄ο Θεσπρωτός είχε ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του. Ο Στεφανίδης έκανε το σουτ, η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι του Γούπου και στην επαναφορά την απομάκρυναν σε κόρνερ. Για να φτάσουμε στο 42ο λεπτό του αγώνα, όταν από εκτέλεση κόρνερ , ο Σιάτρας προσπάθησε να διώξει την μπάλα αλλά την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του με το 0-2 να διαμορφώνεται ως αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Οικονόμος προσπάθησε να αντιδράσει, όμως δεν ήταν αποτελεσματικός. Πρώτη του φάση στο 59΄όταν ο Παπαγεωργίου έκανε μία επέλαση από τα δεξιά, επιχείρησε και δυνατό σουτ, όμως σημάδεψε την εξωτερική πλευρά των διχτύων. Η τελευταία ευκαιρία του αγώνα καταγράφεται στο 85΄όταν από σέντρα του Καμπέρη, ο Σιάτρας έκανε την κεφαλιά, όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Τον αγώνα διηύθυναν οι κ. Θεοδωρόπουλος, Δημόπουλος (Φλώρινας), Μπαλιάγκας (Κοζάνης).

ΟΙΚΟΝΟΜΟΣ ΤΣΑΡΙΤΣΑΝΗΣ (Καλτέκης-Φώλλας): Γούπος, Μάνικος, Μαχαίρας, Σιάτρας, Κορομηλάς, Σενκάι, Παπαγεωργίου (70’ Καψιώχας), Γκαμπέτας, Νάνος, Καμπέρης, Καραβασίλης (46’ Τόλιος).

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ (Χατζηπέτρος): Κωνσταντάκος, Ηλίας, Πανταζής (83’ Θεοδώρου), Μήτσης, Καρύδης, Μώκος, Σουκρήογλου (48’ Τέλλος), Μπίκας (87’ Κοζάκης), Στεφανίδης, Πέντσας, Καβαλάρης.

-Φαρκαδόνα - Αχιλλέας Νεοκαισάρειας 3-4 (50’ Ψύρρας, 66’ Μηνάς, 74’ Φορτούνης - 44’ Καρατζόγλου, 53’, 91’ Κωστόπουλος, 54’ Παναγιωτίδης )

-Εθνικός Φιλιππιάδας - Καραϊσκάκης Άρτας 0-1 (48’ Χαριτίδης)

-Οπούντιος Μαρτίνου - Ρήγας Φεραίος 0-2 (26’ Γκίκα, 57’ Σέττος)

-Οικονόμος Τσαριτσάνης - Θεσπρωτός Ηγουμενίτσας 0-2 (13’ Πέντσας, 40’ α/γκ Σιάτρας)

-Τύρναβος - Δωτιεάς Αγιάς 1-0 (60' Τασιούλης)

-Πύρασος Ν. Αγχιάλου - Αχέρων Καναλακίου 2-1 (21’, 86’ Τσιουρέλης - 89’ Θεοδωράκης)

-Φωκικός Άμφισσας - Πιερικός 0-3 α.α.

-Αιγινιακός - Νίκη Βόλου 3-1 (3’ Ντίντακ, 40’, 42’ Καρακατσάνης - 44’ Ελευθεριάδης)

*Ρεπό είχε η Πύδνα Κίτρους

1. Καραϊσκάκης ΑΕ  34-16  41

.........................................................

9 Εθνικός Φιλιππιάδας         8-8      23

.............................................................................

17. Φωκικός   9-35    5

* Η Νίκη Βόλου έχει -2 βαθμούς με απόφαση της Π.Ε. ΕΠΟ * Ο Πιερικός έχει -6 βαθμούς με απόφαση της Football League * Η Φαρκαδόνα έχει -3 βαθμούς με απόφαση της Π.Ε. ΕΠΟ

*Στον δεύτερο γύρο έχουν κάνει το ρεπό τους Αχιλλέας Νεοκαισάρειας και Πύδνα Κίτρους