ΕΠΙ ΤΟΥ ΦΟΙΒΟΥ ΣΤΟ ΚΛΕΙΣΤΟ ΤΟΥ ΑΛΚΑΖΑΡ ΜΕ 60-46

Νίκη… ανόδου πέτυχε ο Μύτικας

Για τη 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α2 ΕΣΚΑΘ

Δημοσίευση: 15 Φεβ 2016 8:42

Του Κώστα Γκιάστα

Νίκη που μπορεί να σημάνει και άνοδο στο τέλος του πρωταθλήματος σημείωσε ο Μύτικας Λάρισας στο κλειστό του Αλκαζάρ. Εκεί για την 14η αγωνιστική της Α2 ΕΣΚΑΘ κέρδισε τον Φοίβο 2002 με σκορ 60-46 και πλησίασε ακόμα περισσότερο το Διμήνι στην προνομιούχο δεύτερη θέση. Απομένουν 4 αγωνιστικές για την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας και η διαφορά τους είναι μόλις στον έναν βαθμό (ο Μύτικας έχει το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας) με το Διμήνι να έχει δύσκολα ματς μέχρι το τέλος.

Στο προχθεσινό ματς ο Μύτικας κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Φοίβου με μια πολύ καλή άμυνα μαν του μαν στο πρώτο ημίχρονο, μέσω της οποίας έχτισε και μια πολύ καλή διαφορά η οποία και δεν απειλήθηκε μέχρι το τέλος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-8,32-15, 46-35, 60-46

ΜΥΤΙΚΑΣ (Ζαχαρέλης – Γκόβαρης): Τσιρίκος 3, Τζουάνας 4, Χασιώτης 2, Φλώρος 7, Τοπαλούδης 8, Σκύφτας 10, Κουκούλης 2, Χατζαρίδης 11, Τσούμας 10, Καραγιάννης 4.

ΦΟΙΒΟΣ (Κουτρούλης): Αγοραστός 4, Γκόγκος, Μπανιάς 6, Φαρμάκας 6, Ευαγγελούλης 6, Τσιούλκας 8, Τσούμας 8, Σκουλίδης, Τριανταφυλλίδης, Κολοβέτσιος 6, Πάντος, Γκουλιάκος  5

*Ο Φοίβος μετά τη λήξη του ματς παραδίδοντας μπασκετικό πολιτισμό συνεχάρη την ομάδα και το τεχνικό τιμ του Μύτικα για τη νίκη όπως και τη διαιτησία για την πολύ καλή της παρουσία.

ΒΑΡΙΑ ΗΤΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΠΟΡΤ ΑΚΑΔΗΜΙΑ

Πολύ βαριά ήττα υπέστη η Σπορτ Ακαδημία στην Καλαμπάκα από την τοπική ομάδα με σκορ 74-47. Οι παίκτες του Βάιου Θεοδωρόπουλου δεν μπόρεσαν να παρουσιαστούν ανταγωνιστικοί στο πρώτο δεκάλεπτο και αυτό τους στοίχισε. Στο δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο προσπάθησαν να διορθώσουν την εις βάρος τους κατάσταση αλλά ήταν αργά…

Δεκάλεπτα: 22-5, 38-22, 59-35, 74-47

Α.Ο.ΚΑΛΑΜΠΑΚΑ: (Γιάννης Τσίμας) Μπαρούτας 14, Σούλης 4, Νικολούσιος 18(4), Πάτσιας 8(2) , Καλαπανίδας 10(2), Κουτίβης 6(2).  Ούτος 6, Σπανός 2, Πλατής , Περντής , Χαρτόπουλος 6.

SPORTS ACADEMY: (Θεοδωρόπουλος Β.) Χουλιαρός 17, Χαλκιάς Κ. 3(1), Γκόρης 2, Καραγιάννης 2, Καραγκούνης 3, Χατζής 6, Χήρας 3(1), Στεφούδης 2,  Γκουτσίδης 2, Χαλκιάς Τ. 7.

Ίκαρος   13

*Η Ολύμπια και τα Σουφλάρια έχουν από ένα μηδενισμό από τον αγώνα τους με τη Σκιάθο.