Η ΛΑΡΙΣΙΝΗ ΟΜΑΔΑ ΟΡΘΩΣΕ ΤΟ ΑΝΑΣΤΗΜΑ ΤΗΣ ΣΤΟΝ ΠΑΝΙΩΝΙΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΕ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΗ ΝΙΚΗ (70-77)

ΑΕΛ: Αδικείται από την ήττα

*Σ’ ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, αλλά και στην «προστατευτική» όποτε χρειάστηκε διαιτησία προς τους φιλοξενούμενους * Αγανακτισμένοι οι «βυσσινί» από τα φαλτσοσφυρίγματα των διαιτητών σε χαρακτηριστικά σημεία του αγώνα

Δημοσίευση: 20 Νοε 2016 11:00

Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση η ΑΕΛ όρθωσε το ανάστημά της απέναντι στον πρωτοπόρο Πανιώνιο, όμως δεν μπόρεσε να φτάσει στη νίκη (70-77) και να πετύχει αυτό που δεν έχει κάνει καμία άλλη ομάδα στην κατηγορία, δηλαδή να «σπάσει» το αήττητο του αντιπάλου της.

Η ομάδα του Αβραάμ Παπαδόπουλου αδικείται από το τελικό αποτέλεσμα σύμφωνα με την εικόνα που παρουσίασε, σ’ ένα παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες αλλά και από τη διαιτησία, η οποία σε χαρακτηριστικά χρονικά σημεία, όταν δηλαδή η ΑΕΛ άλλαζε τη ροή του αγώνα, ήταν ιδιαίτερα «προστατευτική» για τον Πανιώνιο, ανακόπτοντας τον ρυθμό των «βυσσινί». Ήταν χαρακτηριστική η αγανάκτηση των ανθρώπων της ομάδας η οποία εκδηλώθηκε αρκετές φορές καθώς και οι τεχνικές ποινές με τις οποίες χρεώθηκε ο πάγκος των «βυσσινί».

Κορυφαίος του αγώνα ο Γιάννης Σταμπουλής που πέτυχε 22 πόντους (με δύο τρίποντα), μάζεψε 7 ριμπάουντ και είχε δύο κλεψίματα.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Από τα πρώτα λεπτά το παιχνίδι έδειξε ότι θα εξελιχθεί σε ντέρμπι και πράγματι αυτό έγινε.

Η ΑΕΛ πήρε ένα προβάδισμα 4 πόντων αλλά ο Πανιώνιος αντέδρασε και απέκτησε το προβάδισμα στο σκορ (6-15 στο 5’20’’). Ένα σερί της ΑΕΛ (9-3) με πρωταγωνιστή τον Σταμπουλή έκανε το σκορ 15-18 (στο 7’40’’) και κάπου εκεί άρχισαν τα πρώτα φαλτσοσφυρίγματα των διαιτητών που μετέτρεπαν τα βήματα των αντιπάλων σε φάουλ εις βάρος της ΑΕΛ. Ο πάγκος των «βυσσινί» αντέδρασε για να χρεωθεί την πρώτη τεχνική ποινή, με αποτέλεσμα ο Πανιώνιος να βρεθεί μπροστά στο σκορ με 15-22 με την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου.

Η ΑΕΛ «ροκάνισε» τη διαφορά με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου (19-22 στο 11’40’’) όμως και πάλι τα βήματα που μετατρέπονταν σε φάουλ εις βάρος της ΑΕΛ έδωσαν τη δυνατότητα στον Πανιώνιο να ξεφύγει στο +8 (19-27 στο 14’10’’).

Με πολύ καλή άμυνα και αντεπίθεση διαρκείας οι «βυσσινί» κάλυψαν εκ νέου τη διαφορά φτάνοντας τον αντίπαλό τους στο καλάθι (31-33 στο 19’) με τον Τσούτσο να «φορτώνει» το αντίπαλο καλάθι από τα 6.75μ.

Το ημίχρονο τελείωσε 34-36 για να ξεκινήσει η τρίτη περίοδος στην οποία η ΑΕΛ έδειξε ότι μπορεί να κάνει την ανατροπή. Πράγματι με τον Πολίτη να παίρνει πρωτοβουλίες και να «βομβαρδίζει» με τρίποντα οι «βυσσινί» πέρασαν μπροστά με 39-36 (στο 22’40’’). Κάποιες άστοχες επιθετικά ενέργειες των παικτών της ΑΕΛ σε συνδυασμό με την ευστοχία από τα 6.75μ. των Μπίλη και Σακελλαρίου, έφεραν εκ νέου σε θέση οδηγού τον Πανιώνιο (41-50 στο 26’). Ο Σαριμπαλίδης απάντησε με δύο τρίποντα, για να πάρει στη συνέχεια το παιχνίδι επάνω του ο Τσιλούλης, που με οκτώ συνολικά πόντους στο τελευταίο ενάμιση λεπτό (14-5 το σερί της ΑΕΛ) έφερε το ματς στα ίσια (55-55).

Το τελευταίο δεκάλεπτο δεν ξεκίνησε καλά για την ΑΕΛ καθώς ο Θορστέινσον «φορτώθηκε» με τέταρτο φάουλ (στο 30’’20’’) ύστερα από λανθασμένη -εκ νέου- υπόδειξη, που ξεσήκωσε νέα θύελλα διαμαρτυριών. Το ποτήρι για τους «βυσσινί» ξεχείλισε στην αμέσως επόμενη φάση, όταν οι διαιτητές έδωσαν καλάθι και φάουλ στον Πανιώνιο, τιμωρώντας παράλληλα τον πάγκο της ΑΕΛ με νέα τεχνική ποινή. Και σαν να μην έφτανε αυτό ήρθε στο 35’ το πέμπτο φάουλ του Θορστέινσον που στέρησε από την ΑΕΛ τον βασικό της σέντερ στα τελευταία κρίσιμα λεπτά.

Ο Πανιώνιος είχε ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων μέχρι το 36’30’’ (62-66), όμως οι Τσούτσος και Σταμπουλής πήγαν το παιχνίδι στο πόντο (67-68 στο 38’).

Η ΑΕΛ εκδηλώνει επίθεση με τον Σταμπουλή να βγαίνει στο λέι απ χάνοντας ίσως το πιο καθοριστικό καλάθι, 1’24’’ πριν το τέλος κι ενώ το ταμπλό έδειχνε 67-68. Ο Καρύδας απαντά με σουτ τριών πόντων (67-71, 1’10’’ πριν το τέλος), ο Τσιλούλης αστοχεί σε σουτ (56’’ πριν το τέλος), όμως η μπάλα συνεχίζει να βρίσκεται στην κατοχή της ΑΕΛ. Μία λανθασμένη σκέψη του Τσιλούλη στην προσπάθειά του για τρίποντο (50’’ πριν το τέλος) δίνει τη δυνατότητα στον Πανιώνιο να κλέψει την μπάλα, να βγει στον αιφνιδιασμό και με νέο καλάθι του Καρύδα να φτάσει στο +6 (67-73, 46’’ πριν το τέλος). Ο Δεληγεώργης μειώνει σε 68-73 ευστοχώντας στη μία βολή (40’’ πριν το τέλος), όμως ο Ματαλών με δύο βολές κρατά το σκορ στο +7 (68-75, 27’’ πριν το τέλος). Ένα τραγικό λάθος της ΑΕΛ και μία εύστοχη προσπάθεια του Μπίλλη (20’’ πριν το τέλος) κάνουν το σκορ 68-77, για να λήξει το παιχνίδι με 70-77 μετά τις δύο εύστοχες βολές του Σταμπουλή.

Τον αγώνα διηύθυναν οι κ. Μπήτης, Ταρενίδης, Λόρτος για τους οποίους εκφράστηκαν πολλά παράπονα από τους ανθρώπους της λαρισινής ομάδας.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 34-36, 55-55, 70-77.

ΑΕΛ (Παπαδόπουλος): Σαριμπαλίδης 6 (0/0, 0/2, 2/3, 1ρ., 1ας., 2κλ.), Πολίτης 5 (0/0, 1/3, 1/3, 2ρ., 1ας.), Σταμπουλής 22 (12/14, 2/4, 2/4, 7ρ., 2κλ.), Παπαχρήστος 4 (0/0, 2/4, 0/0, 1ρ., 2τ.), Δεληγεώργης 5 (3/4, 1/4, 0/2, 3ρ., 3ας., 2τ.), Τσιλούλης 11 (6/7, 1/7, 1/3, 7ρ., 2ας., 1τ.), Μαλτέσιος (0/4, 0/1, 0/0, 2ρ., 2ας.), Τσούτσος 12 (3/3, 1/3, 2/4, 6ρ.), Θορστέινσον 6 (0/0, 3/5, 0/0, 5ρ., 2ας., 1κλ., 1τ.).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Οικονόμου): Αλίχοτζιτς 15 (3/3, 6/12, 0/0, 6ρ., 1κλ., 2τ.), Νοέας 6 (1/2, 1/1, 1/3, 2ρ., 2κλ., 2τ.), Νικολακόπουλος, Μπάρλος 3 (1/2, 1/2, 0/1, 7ρ.), Σακελλαρίου 7 (1/2, 0/1, 2/2, 5ρ., 3ας., 1κλ.), Καρύδας 20 (6/7, 4/9, 2/5, 2ρ., 6ας., 3κλ., 2τ.), Μίχαλος 6 (0/0, 0/0, 2/4, 1ρ., 3ας.), Μπίλλης 13 (0/0, 2/2, 3/7, 5ρ., 1ας.), Ματαλών 4 (4/4, 0/0, 0/0), Δημητριάδης 3 (1/2, 1/3, 0/2, 4ρ., 1ας.).

Α. ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ:

«Κάναμε μεγάλη προσπάθεια»

* Ν. Οικονόμου: Ήταν το πιο δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι

Αμέσως μετά το παιχνίδι οι προπονητές των δύο ομάδων δήλωσαν τα εξής:

Ν. Οικονόμου (Πανιώνιος): «Ήταν το πιο δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι, με μία ομάδα πάρα πολύ καλά δουλεμένη μέσα στο γήπεδο, που έχει δείξει ότι θα είναι άκρως ανταγωνιστική και γι' αυτό για μας το παιχνίδι αυτό ήταν πάρα πολύ σημαντικό.

Ήταν ένα παιχνίδι σκληρό, θέλαμε να περιορίσουμε τους αιφνιδιασμούς της ΑΕΛ γιατί είναι μία ομάδα που θέλει να τρέχει, θέλει να έχει αρκετές κατοχές. Είχαμε κάποιο πρόβλημα στο α’ ημίχρονο στα πικ εν ρολ σάιντ με τα τεσσάρια τους, αλλάξαμε και την άμυνα στο τέταρτο δεκάλεπτο. Είναι μία πολύ μεγάλη εκτός έδρας νίκη για μας και πρέπει να δώσω συγχαρητήρια στον κόουτς για τη φοβερή δουλειά που γίνεται στο γήπεδο».

Α. Παπαδόπουλος (ΑΕΛ): «Είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος με τους παίκτες μου στο σημερινό παιχνίδι γιατί μετά από δύο ήττες χωρίς να έχουμε καλή απόδοση, επαναφέραμε τους εαυτούς μας στην κατάσταση που ήμασταν πιο πριν. Παλέψαμε το παιχνίδι, το γυρίσαμε τρεις φορές, είχαμε μία κρίσιμη φάση περίπου στο τελευταίο λεπτό βρισκόμενοι ένα πόντο πίσω, με ένα χαμένο λέι απ και θεωρώ ότι εκεί ίσως άλλαζαν οι ισορροπίες στο τέλος. Κάναμε μεγάλη προσπάθεια και μπορούμε να παρουσιαστούμε καλύτεροι στη συνέχεια. Το πρωτάθλημα ήταν πολύ απαιτητικό. Ο Πανιώνιος έχει μεγάλη υπομονή στην επίθεση και αυτό είναι δύσκολο να το αντιμετωπίσεις. Θεωρώ ότι κάποια καλάθια που φάγαμε ήταν λόγω του αρχικού ρίσκου που πήραμε. Θέλω από τους παίκτες μου την ίδια συνέχεια και τους αξίζουν πολλά συγχαρητήρια γιατί πραγματικά είναι παλικάρια μέσα στο γήπεδο».