ΣΤΟ ΧΘΕΣΙΝΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (0-2)

Aξιζε κάτι καλύτερο ο Απόλλωνας

• Εχασε σημαντικές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει και δέχθηκε το δεύτερο γκολ στο 89’

Δημοσίευση: 15 Ιαν 2018 22:05

Φιλότιμα προσπάθησε χθες το απόγευμα στο στάδιο Αλκαζάρ ο Απόλλων Λάρισας, όμως γνώρισε τελικά την ήττα από τον πρωτοπόρο Άρη, με σκορ 2-0, στην 11η αγωνιστική της Football League.

Αποτέλεσμα που θωρείται άδικο για τους γηπεδούχους, οι οποίοι δέχθηκαν τα δύο γκολ σε ανύποπτες φάσεις προς το τέλος των δύο ημιχρόνων (39’ Ντούνης, 89’ Διαμαντόπουλος), κι ενώ είχαν μεγάλες ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν, στην επανάληψη.
Για μια ακόμη φορά λιγοστός ήταν ο κόσμος στο στάδιο Αλκαζάρ παρά το γεγονός πως η ομάδα έπαιζε κόντρα στο φαβορί για την άνοδο. Μάλιστα αν και υπήρχε «απαγορευτικό» για τους φιλάθλους του Άρη, στους φιλοξενούμενους δόθηκε το πέταλο προς την πλευρά του κλειστού στο στάδιο Αλκαζάρ στη θύρα 1 που ακούγονταν καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα.
Επίσης υπήρχε ισχυρή αστυνομική δύναμη στο γήπεδο, αλλά όλα κύλησαν ομαλά και δεν συνέβη το παραμικρό.
Ο Άρης πέτυχε την 9η νίκη του στην Football League, που ήταν παράλληλα και η τέταρτη εκτός έδρας φετινή νίκη, για τους «κιτρινόμαυρους».
Από την πλευρά του ο Απόλλωνας υπέστη τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα μετά την Παναχαϊκή και την ερχόμενη Κυριακή θα αγωνισθεί εκτός έδρας με τη Δόξα Δράμας, όπου θα προσπαθήσει να αποσπάει θετικό αποτέλεσμα.

ΦΑΣΕΙΣ-ΓΚΟΛ
3’ Σε σουτ του Μαυριά έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Καντιμοίρη που έλεγχε τη φάση.
7’ Από γύρισμα του Πλατέλλα ο Ντούνης επιχείρησε το σουτ και η μπάλα πέρασε άουτ.
18’Σουτ επιχείρησε ο Σουλίδης από το ύψος της περιοχής και ο Καντιμοίρης μπλόκαρε την μπάλα, με διπλή προσπάθεια.
39’Ο Ιντζόγλου με κάθετη πάσα βρήκε τον Ντούνη ο οποίος πρόλαβε την έξοδο του Παϊτέρη και έκανε το 0-1.
56’Από έξοχη μπαλιά του Αγρόδημου που δέχθηκε την πάσα από τον Μαυριά, ο Καρακατσάνης βγήκε τετ-α-τετ με τον Καντομοίρη, πλάσαρε και η μπάλα έφυγε ξυστά άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι, χάνοντας μια μεγάλη ευκαιρία για να πετύχει το -1-1.
67’ Κόρνερ εκτέλεσε ο Καρακατσάνης και στο πλασέ του Ανδρέου, η μπάλα πέρασε άουτ.
71’Ο Αγρόδημος επιχείρησε δυνατό σουτ και η μπάλα πέρασε δίπλα από τα δεξί κάθετο δοκάρι, καταλήγοντας άουτ.
79’ Σε σέντρα από τα δεξιά του Πλατέλλα, ο Διαμαντόπουλος έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε άουτ.
88’Μετά από σέντρα του Καρακατσάνη, ο Συράκος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ, από καλή θέση.
89’Με ωραίο σουτ ο Διαμαντόπουλος και αφού πρώτα εκμεταλλεύτηκε λάθος στην άμυνα του Απόλλωνα έκανε το 0-2.

Καλή σε γενικές γραμμές η διαιτησία του κ.Αντωνίου(Αθηνών), ενώ σωστοί στις υποδείξεις τους ήταν οι δύο επόπτες κ.κ.Κορτέσης (Αθηνών) Καραθανάσης (Ανατ. Αττικής).
Στο 22’οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι, όταν η μπάλα σε σουτ του Μιλούνοβιτς βρήκε στην περιοχή το χέρι του Παπαζαχαρία. Κίτρινες: Βαλεριάνος(74’)

ΑΠΟΛΛΩΝ Λ. (Νίκος Θεοδοσιάδης): Παϊτέρης, Σκούπρας, Κουρτεσιώτης, Παπαζαχαρίας, Ανδρέου Β., Αγρόδημος, Μαυριάς(87’Χαραλαμπόπουλος), Καρακατσάνης, Σουλίδης(33’λ.τ.Συράκος), Χατζής, Ιβανίδης(62’Κανούλας).
ΑΡΗΣ Θ. (Δημήτρης Σπανός): Καντιμοίρης, Βαλεριάνος, Δεληζήσης, Σόουζα, Μουμίν, Ιντζόγλου, Μιλούνοβιτς(61’Παυλίδης), Πλατέλλας(80’Μπαργκάν), Ντούνης(90’+1 Μαραγκός), Διαμαντόπουλος, Τζανακάκης

Φωτ.: Λεωνίδας Τζέκας