ΧΘΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΛ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΜΕ ΤΗ ΛΑΜΙΑ (1-1)

Αυλαία με συγκινήσεις

*Τελευταίος αγώνας για Ναζλίδη, Περόνε και… Μασούρα *Παρθενική εμφάνιση για τον 17χρονο Στέφανο Σουλούκο

Δημοσίευση: 06 Μαϊ 2018 22:25

Αυλαία χθες για την ΑΕΛ στο φετινό πρωτάθλημα της Super League, στον αγώνα που έδωσε στο Ael Fc Arena με αντίπαλο τη Λαμία όπου αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1 (οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Τσούκαλο στο 81' και ισοφάρισε η ΑΕΛ με τον Ντέλετιτς στο 84') ενώ ο αγώνας μπορεί να μην είχε υπερθέαμα αλλά πρόσφερε πολλές συγκινήσεις.

Ο πρώτος που θα θυμάται αυτή την αναμέτρηση είναι ο 17χρονος Στέφανος Σουλούκος, τερματοφύλακας της ΑΕΛ, που έκανε ντεμπούτο στη μεγάλη κατηγορία και στην ανδρική ομάδα της ΑΕΛ όταν μπήκε αντί του Θεοδωρόπουλου στο 67'. Επίσης πολλά χειροκροτήματα πήρε ο Θωμάς Ναζλίδης όταν έγινε αλλαγή στο 72' (στη θέση του πέρασε ο Περόνε) καθώς ήταν το τελευταίο του παιχνίδι με τη φανέλα της ομάδας, όπως και για τον Περόνε και ίσως για τον Μασούρα εφόσον ολοκληρωθεί η πώλησή του.

Το τελικό αποτέλεσμα δεν έχει καμία σημασία αφού δύσκολα θα αλλάξει η βαθμολογική θέση των ομάδων, αλλά σίγουρα οι παίκτες των δύο ομάδων έπαιξαν ανοιχτό ποδόσφαιρο και δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες, αλλά ο Θεοδωρόπουλος και ο Μελίσσας βρέθηκαν σε πολύ καλή μέρα.

Γενικά ήταν ένα καλό παιχνίδι που θα μπορούσε να είχε περισσότερα τέρματα αλλά στο τέλος δεν άφησε κανένα δυσαρεστημένο. Η ΑΕΛ τερμάτισε στην 11η θέση και η Λαμία στη 12η.

Ο τεχνικός της ΑΕΛ Σωτήρης Αντωνίου ξεκίνησε το παιχνίδι με τη γνώριμη τακτική 3-5-2 έχοντας κάτω από τα δοκάρια τον Θεοδωρόπουλο, στην άμυνα τους: Γκοΐκοβιτς, Μόρα, Γιοβάνοβιτς, στη μεσαία γραμμή τους Μασούρα (δεξιά),Φατιόν, Μλαντένοβιτς (αριστερά) και πιο μπροστά τους Αγκάνοβιτς, Μιλοσάβλιεβιτς και στην επίθεση τους Ναζλίδη, Ντέλετιτς.

Από την αρχή οι παίκτες των δύο ομάδων έδειξαν την πρόθεσή τους να παίξουν ελεύθερα και άρχισε από πολύ νωρίς το παιχνίδι των ευκαιριών αλλά οι τερματοφύλακες των δύο ομάδων φάνηκε ότι ήταν σε καλή μέρα καθώς μόλις στο 10' ο Θεοδωρόπουλος εξουδετέρωσε σουτ του Βασιλαντωνόπουλου.

Η ΑΕΛ από το 20' και μετά είχε την υπεροχή αλλά δεν μπόρεσε αυτή να «μεταφραστεί» σε τέρμα.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και ο Θεοδωρόπουλος αναγκάστηκε πάλι να γίνει πρωταγωνιστής.

Από κει και πέρα η ομάδα της ΑΕΛ πήρε τα ηνία του αγώνα και ο τεχνικός Σωτήρης Αντωνίου έκανε και διαχείριση του έμψυχου δυναμικού άριστα. Έβαλε τον νεαρό Σουλούκο κάτω από τα δοκάρια για να στείλει το μήνυμα του ταλέντου που έχει η ομάδα και στη συνέχεια βγάζει τον αρχηγό Θωμά Ναζλίδη για να πάρει το θερμό χειροκρότημα του κόσμου. Παράλληλα φρεσκάρει την ομάδα με τον Λεοζίνιο αντί του Αγκάνοβιτς.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, η Λαμία με τον πρώην παίκτη του Τυρνάβου, τον Τσούκαλο, κάνει το 0-1 αλλά ο Ντέλετιτς ισοφαρίζει και φέρνει το παιχνίδι στα ίσα.

Η ΑΕΛ σίγουρα δικαιούταν τη νίκη αλλά όπως εξελίχθηκε ο αγώνας θα μπορούσε να μην πάρει και βαθμό.

ΦΑΣΕΙΣ... ΓΚΟΛ

3': Από δεξιά ο Μιλοσάβλιεβιτς κάνει σέντρα και ο Ναζλίδης δεν προλαβαίνει να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

10': Σουτ του Βασιλαντωνόπουλου λίγο μέσα από τη μεγάλη περιοχή, αποκρούει ο Θεοδωρόπουλος και στη συνέχεια ο Μόρας σε κόρνερ.

16': Μπαλιά του Φατιόν στον Ντέλετιτς που σουτάρει μέσα από τη μεγάλη περιοχή αλλά αποκρούει ο Ασίγκμπα σε κόρνερ.

19': Σουτ του Αγκάνοβιτς μέσα από τη μεγάλη περιοχή στέλνει την μπάλα άουτ.

21': Μακρινό σουτ του Μπουλούλη, η μπάλα καταλήγει άουτ.

27': Συνδυασμός Αγκάνοβιτς με Ντέλετιτς και σέντρα του δεύτερου προς τον πρώτο και η κεφαλιά του καταλήγει άουτ.

45'+1': Εκτέλεση φάουλ του Ντέλετιτς η μπάλα καταλήγει άουτ.

48': Φάουλ του Πίτι αποκρούει ο Θεοδωρόπουλος

49': Σουτ του Τσούκαλου μέσα από τη μεγάλη περιοχή, μπλοκάρει ο Θεοδωρόπουλος.

50': Από αριστερά και έξω από τη μεγάλη περιοχή σουτάρει ο Πίτι και η μπάλα καταλήγει άουτ.

58': Σουτ του Ντέλετιτς μέσα από τη μεγάλη περιοχή αποκρούει ο Μελίσσας.

69': Σέντρα του Ντέλετιτς από δεξιά και ο Μασούρας μέσα από τη μεγάλη περιοχή σουτάρει αλλά στέλνει την μπάλα άουτ.

78': Σουτ του Μλαντένοβιτς μέσα από τη μεγάλη περιοχή αποκρούει ο Μελίσσας.

81': Σουτ του Ακόστα αποκρούει ο Σουλούκος στη συνέχεια η μπάλα φτάνει στον Τσούκαλο που με σουτ σε κενή εστία κάνει το 0-1.

84': Σέντρα του Λεοζίνιο από αριστερά και ο Ντέλετιτς από κοντά κάνει το 1-1.

Κορυφαίος από την ΑΕΛ ο Ντέλετιτς και ακολούθησε ο Θεοδωρόπουλος. Πολύ καλός ο Μόρας και σε εξαιρετικά επίπεδα ο Γκοΐκοβις με τον Γιοβάνοβις. Ο Μασούρας έψαχνε το γκολ ενώ ο Μλαντένοβιτς δεν ήταν άσχημος. Ο Αγκάνοβιτς όσο είχε δυνάμεις ήταν πολύ καλός ενώ οι Φατιόν, Μιλοσάβλιεβιτς σε άλλα παιχνίδια ήταν καλύτεροι. Ο Ναζλίδης πολύ καλός στο πρώτο μέρος ενώ οι Περόνε και Λεοζίνο προσπάθησαν.

Αφήσαμε τελευταίο τον Σουλούκο που δεν ευθύνεται στο τέρμα που δέχθηκε ενώ πριν έκανε μια ωραία απόκρουση. Οι αμυντικοί έλειπαν στη φάση του γκολ.

Από τη Λαμία καλύτερος ο Πίτι και ακολούθησαν ο Μελίσσας με τον Μπουλούλη.

Ο διαιτητής Αθανάσιος Σέζος (Κιλκίς) χωρίς προβλήματα έδειξε κίτρινες κάρτες στους: Μόρα, Γιοβάνοβιτς, Ασίγκμπα, Πριντέτα, Μπουλούλης.

Σωστοί στις υποδείξεις οι δύο βοηθοί Δαμιανός Ευθυμιάδης (Πιερίας) και Πέτρος Πάτρας (Μακεδονίας).

ΑΕΛ (Σωτήρης Αντωνίου): Θεοδωρόπουλος (67' Σουλούκος), Γιοβάνοβιτς, Μόρας, Γκοΐκοβιτς, Μασούρας, Μλαντένοβιτς, Φατιόν, Αγκάνοβιτς (60' Αγκάνοβιτς), Μιλοσάβλιεβιτς, Ναζλίδης (72' Περόνε), Ντέλετιτς.

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Μελίσσας, Αναστασιάδης, Κουκόλης (41' Πριντέτα), Ασίγκμπα, Παντελιάδη, Βασιλαντωνόπουλος, Ομο, Μπουλουλής, Πίτι,Ακόστα (88' Μπούτνικ), Βάντερσον (46' Τσούκαλος).

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ στις αναμετρήσεις για την 30ή αγωνιστική της Super League:

ΑΕΛ-Λαμία        1-1

(84' Ντέλετιτς - 81' Τσούκαλος)

Απόλλων Σμύρνης-ΑΕΚ             0-1

(34' Αραούχο)

Ατρόμητος-Κέρκυρα       4-0

(6', 14' Ντάουντα, 59' Κωτσόπουλος, 67' Ντιγκινί)

16. Πλατανιάς    10 --Υποβιβασμός--

* Ο Παναθηναϊκός άρχισε το πρωτάθλημα με -2 βαθμούς και του αφαιρέθηκαν ακόμη εννέα για οφειλές.

** Από τον Ολυμπιακό έχουν αφαιρεθεί τρεις βαθμοί.

*** Από τον ΠΑΟΚ έχουν αφαιρεθεί τρεις βαθμοί, ενώ το ντέρμπι με την ΑΕΚ κατακυρώθηκε υπέρ της Ενωσης με 3-0.

Ρεπορτάζ: Σωτ. Κέλλας

Φωτ.: Κων. Τσάντζος