Στο δεύτερο ημίχρονο αντέδρασε η Ολύμπια

Νίκησε τους Τιτάνες Δράμας με 54-36

Δημοσίευση: 19 Νοε 2018 19:14

Με πιεστική άμυνα και πολυφωνία στην επίθεση στο β’ ημίχρονο η Ολύμπια χθες στο κλειστό της Νεάπολης έκαμψε την αντίσταση των Τιτάνων Δράμας με 54-36 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής του μπάσκετ γυναικών.

Έτσι η ομάδα της Λάρισας επέστρεψε στις νικηφόρες εμφανίσεις και βλέπει με περισσότερη αισιοδοξία τη συνέχεια. Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ντέρμπι με τις φιλοξενούμενες να διατηρούν πολύ μικρό προβάδισμα (19-22). Η απάντηση της Ολύμπια, που είχε κορυφαίες τις Σουλιώτη (16π., 1τρ.) και Χ. Μπενέκη (17π., 1τρ.) ήρθε στην επανάληψη με τις γηπεδούχες αρχικά να παίρνουν διψήφια διαφορά στο 30’ (42-29) και να φτάνουν έτσι στη νίκη με 54-36.

Τα δεκάλεπτα: 6-12, 19-22, 42-29, 54-36

ΟΛΥΜΠΙΑ (Λότφι): Μιχαηλίδου, Σολωμού 6(1), Σουλιώτη 16(1), Γαϊτάνη 12(1), Λιάσκου, Μαργαρίτη, Σκαρλή, Πατούνη, Μπενέκη Μ., Μπενέκη Χ. 17(1), Μοδέα 3.

ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ (Καγιόγλου):Τερτλίδου 2, Καργιώτη 9, Σαμολαδά 13(2), Ντελή 4, Παλάδα 2, Δημούδη, Καρατζά 3, Βαρσάμη 2, Κολοκύθα, Κοσκερίδου 1.

Αστέρας Ιππ. -Αρης            46-65

Πιερικός Αρχέλαος-Παναθλητικός            (αναβλ.)

Αναγέννηση Ν. Ρ.-Πανσερραϊκός            74-33

ΠΑΣ Γιάννινα- Καλαμαριά            52-42

Ολύμπια -Τιτάνες Δράμας            54-36

ΑΕ Πυλαίας-Ολυμπιακός Β.            105-25