«Τρίποντα» με ανατροπή για Βόλο και Εργοτέλη

Ο Απόλλων Πόντου κέρδισε τον Ηρακλή 2-0

Δημοσίευση: 24 Δεκ 2018 15:31

Δύο σπουδαίες ανατροπές σημάδεψαν τη 10η αγωνιστική της Football League. Ο πρωτοπόρος ΝΠΣ Βόλος βρέθηκε να απειλείται με την πρώτη του φετινή ήττα, όταν η φιλοξενούμενη Κέρκυρα προηγήθηκε στο 67' με πέναλτι του Κόντου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως, οι νεοφώτιστοι με τέρματα του Πέντα (82') και του Μάντζη (88') κατάφεραν να «γυρίσουν» το ματς, να πανηγυρίσουν την ένατη νίκη τους και να ξεφύγουν οκτώ βαθμούς από τον δεύτερο Απόλλωνα Λάρισας, ο οποίος ηττήθηκε με 3-0 από τον -μέχρι χθες ουραγό- Κισσαμικό.

Ανάλογη ανατροπή υπήρξε και στο Ηράκλειο, όπου η Παναχαϊκή προηγήθηκε του Εργοτέλη από το 2ο λεπτό, με φάουλ του Ελευθεριάδη, και κρατούσε το προβάδισμα ως το 80'. Δύο αλλαγές του Νίκκι Παπαβασιλείου, ο Κουατένγκ και ο Καπνίδης, έφεραν τα... πάνω κάτω μέσα σε ένα τρίλεπτο (80'-83') και οι Κρήτες πήραν τη νίκη και έπιασαν την Κέρκυρα στην τέταρτη θέση. Στο Καυταντζόγλειο, ο Ηρακλής γνώρισε νέα οδυνηρή ήττα από τον γειτονικό Απόλλωνα Πόντου (2-0) και... διολισθαίνει στις τελευταίες θέσεις της κατάταξης.

*Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής, οι σκόρερ και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Πλατανιάς - Ηρόδοτος 5-1 (24', 67', 85' Καραγκούνης, 42' Λάζιτς, 74' Νίλι - 53' Μωραΐτης)

ΝΠΣ Βόλος - Κέρκυρα 2-1 (82' Πέντα, 88' Μάντζης - 67' πεν. Κόντος )

Ηρακλής - Απόλλων Πόντου 0-2 (41' Αμαραντίδης, 44' Κυβελίδης)

Αήττητος Σπάτων - Δόξα Δράμας 2-0 (66' Γροντής, 91' Κατσέρης)

Εργοτέλης - Παναχαϊκή 2-1 (80' Κουατένγκ, 83' Καπνίδης - 2' Ελευθεριάδης)

Τρίκαλα - Αιγινιακός 2-0 (77' Καπός, 94' Συμελίδης)

Απόλλων Λάρισας - ΑΟΧ Κισσαμικός 0-3 (19', 36', 82' Ρίσκι)

Καραϊσκάκης - Σπάρτη 0-0