Νίκη παραμονής για τον Γ.Σ. Φαρσάλων

Επικράτησε του Ερμή Λαγκαδά με 87-81

Δημοσίευση: 20 Μαϊ 2019 22:03

Νίκη παραμονής στη Β’ Εθνική κατηγορία σημείωσε ο Γυμναστικός Σύλλογος Φαρσάλων στην έδρα του, με αντίπαλο τον Ερμή Λαγκαδά με σκορ 87-81, πετυχαίνοντας την πολυπόθητη νίκη στην τελευταία αγωνιστική.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τον Γυμναστικό να κάνει πραγματικό "πάρτι" στην άμυνα του Ερμή Λαγκαδά, με την 1η περίοδο να κλείνει με 31-12. Ίδια εικόνα και στη 2η περίοδο, όπου συνέχισε να έχει τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης (55-39).

Στο τρίτο δεκάλεπτο επήλθε ένα black out και μάλιστα οι φιλοξενούμενοι με δικό τους σερί 19 – 5 μείωσαν στους έξι (60 – 54). Πέντε γρήγοροι πόντοι του Τοπουζίδη αύξησαν εκ νέου τη διαφορά, όμως ο Ερμής μείωσε σε μονοψήφιο αριθμό τη διαφορά (68 – 60).

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο αγώνας έγινε «θρίλερ», Λεπενιώτης και Δέσπος σκόραραν συνεχώς, όμως οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν απαντήσεις και μάλιστα δύο φορές μείωσαν στο καλάθι αρχικά στο 72 – 70, και μετέπειτα σε 82 – 80. Οι Φαρσαλινοί «τάιζαν» συνεχώς τον Δημήτρη Δέσπο, ο οποίος πρόσθεσε ακόμη 9 πόντους στη στατιστική του, ενώ ο Γιώργος Λεπενιώτης «ξεκόλλησε» με κρίσιμα καλάθια τη «μηχανή» του Γυμναστικού.

Το πιο κρίσιμο καλάθι το σημείωσε ο Άρης Συνετός όταν με 1′ στο ρολόι και το σκορ στο 82 – 80 «πυροβόλησε» για τρεις, πέτυχε το 85 – 80 και «κλείδωσε» την παραμονή του Γ.Σ. Φαρσάλων στη Β' Εθνική κατηγορία. Μετά το τέλος του αγώνα, Διοίκηση, προπονητικό τιμ και παίκτες έγιναν ένα «κουβάρι» και αποθεώθηκαν από τον κόσμο της ομάδος.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Δημήτρης Δέσπος με 23 πόντους, ενώ ο Γιώργος Λεπενιώτης με 18 και ο Σωτήρης Γκιουλέκας με 17 πλαισίωσαν άψογα την επιθετική «μηχανή» των Φαρσαλινών.

Τα Δεκάλεπτα: 31-12, 55-39, 68-60, 87-81

Διαιτητές: Ταρενίδης – Τσιαπλής

Οι Συνθέσεις

Γ.Σ. Φαρσάλων (Φόρος): Λεπενιώτης 18(1), Χαιρετίδης, Βασιλείου , Λιούπης, Αναγνωστόπουλος 6(1), Τσιώγκας 3(1),Συνετός 9(2), Τοπουζίδης 8(2), Γκιουλέκας 17(1), Δέσπος 23, Φαρμάκης , Φιλιππόπουλος 3.

Ερμής Λαγκαδά (Κυρούδης): Μήνου 3(1), Μάρουσιτς 34(1), Παπαπασχάλης 2, Νότης 4, Παρίτσης 5(1), Πλιούκας 6(2), Γκαμπούρας 21, Χριστοδούλου, Πιλκoύδης 6.

Μαχητές-Πειραματικού – Χαλκηδόνα          70-75

Γέφυρα – ΧΑΝΘ        70-60

Φίλιππος Βέροιας – Ελευθερούπολη         65-86

Αγρίνιο – Ανατόλια    69-70