«Πάρτι» της Γιουνάιτεντ με την Τσέλσι

Δημοσίευση: 12 Αυγ 2019 20:53

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μετέτρεψε σε «πάρτι» το πρώτο μεγάλο ντέρμπι της σεζόν στην Premier League με αντίπαλο την Τσέλσι.

Με δύο γκολ του Μάρκους Ράσφορντ οι «κόκκινοι διάβολοι» διέλυσαν με 4-0 την Τσέλσι στο «Ολντ Τράφορντ», με τους Λονδρέζους να τα έχουν με την ατυχία τους, καθώς είχαν δύο δοκάρια στο πρώτο μέρος.
Πριν το πρώτο γκολ του Άγγλου επιθετικού, ο Τάμι Εϊμπραχαμ είχε σημαδέψει το δοκάρι του Ντε Χέα μόλις στο 4ο λεπτό, ενώ στο 40ό ήταν η σειρά του Έμερσον να στείλει με «κεραυνό» την μπάλα για δεύτερη φορά στο οριζόντιο δοκάρι του Ισπανού πορτιέρο των γηπεδούχων.
Από τη στιγμή που η ομάδα του Φράνκ Λάμπαρντ δεν μπορούσε να σκοράρει ούτε σε άλλες δύο «καθαρές» ευκαιρίες που είχε (ο Ντε Χέα ήταν ανίκητος), η Γιουνάιτεντ βρήκε την ευκαιρία μέσα σε δύο λεπτά στην επανάληψη να «κλειδώσει» τη νίκη επί των Λονδρέζων.
Το «κερασάκι στην τούρτα» της ονειρεμένης βραδιάς για το συγκρότημα του Σόλσκιερ έβαλε ο 21χρονος Ουαλός, Ντάνιελ Τζέιμς, οκτώ λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο. Μεγάλο ματς έκανε και ο Πολ Πογκμπά, ο οποίος με δύο ασίστ έδωσε την ευκαιρία στους Ράσφορντ και Τζέιμς να πετύχουν ισάριθμα τέρματα.