Hττα γνώρισε ο Ηρακλής Λάρισας

ΧΘΕΣ ΣΤΗ ΦΙΛΙΠΠΟΥΠΟΛΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΟ ΣΕΛΛΑΝΩΝ ΜΕ 2-0

Δημοσίευση: 06 Οκτ 2019 20:37

Στον πρώτο του εντός έδρας αγώνα για το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, ο Ηρακλής Λάρισας γνώρισε την ήττα στο γήπεδο της Φιλιππούπολης από τον ΑΟ Σελλάνων με 2-0.

Η λαρισινή ομάδα δεν μπόρεσε να βρει λύσεις απέναντι σε έναν αντίπαλο που από την αρχή έδειξε πως ήρθε στη Λάρισα για θετικό αποτέλεσμα και αξιοποίησε τις ευκαιρίες που του δόθηκαν.
Ο Ηρακλής είχε μεν δύο – τρεις ευκαιρίες όμως μετά το 0-1 που έγινε στο 29’ από τον Τζέκο δεν κατάφερε να αντιδράσει όπως έπρεπε και να φτάσει στην ισοφάριση.
Έτσι το 0-2 που έγινε στο 49’ από τον Κοντό που εκμεταλλεύτηκε λάθος στην άμυνα, έμεινε μέχρι το τέλος παρά τις προσπάθειες του Ηρακλή να πετύχει κάποιο τέρμα.
Φυσικά αυτή ήττα στεναχώρησε τους φίλους της ομάδας, όμως είναι πολύ νωρίς ακόμη και μπορεί στη συνέχεια ο Ηρακλής με ένα καλό αποτέλεσμα να ανακάμψει. Όσον αφορά στον ΑΟ Σελλάνων έδειξε πως έχει ένα καλογυμνασμένο σύνολο και μπορεί να διαγράψει μία καλή πορεία στον 3ο όμιλο της Γ’ Εθνικής.

ΦΑΣΕΙΣ-ΓΚOΛ
1’ Ο Ζαφειρίου προσπάθησε να περάσει την μπάλα στον Κακαβίτση, αλλά απέκρουσε ο αμυντικός του Προαστίου.
9’ Σουτ από τον Κοντό, η μπάλα πέρασε άουτ.
25’ Ο Νεμπεγλέρας έκανε τη σέντρα από δεξιά, πετάχτηκε ο Κακαβίτσης, αλλά στην κεφαλιά που έπιασε η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια.
28’ Από πάσα του Ζαφειρίου, ο Χρηστίδης σούταρε άουτ.
29’ Από αριστερά ο Παπαγεωργίου έβγαλε τη σέντρα και ο Τζέκος με προβολή έκανε το 0-1.
32’ Ο Τζέκος έδωσε στον Παπαγεωργίου, αυτός με τακουνάκι άφησε στην μπάλα έξω από την περιοχή στον Μπιτέλη, εκείνος έπιασε ένα φοβερό σουτ και ο Παπαγιάννης που πετάχτηκε στο αριστερό παραθυράκι την εστίας του απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.
48’ Ο Ηρακλής διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι σε σέντρα του Νεμπεγλέρα, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Αρχοντή αλλά ο διαιτητής διέταξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.
49’ Αδράνεια στην άμυνα του Ηρακλή και ο Κοντός με πλασέ μέσα στην περιοχή πέρασε την μπάλα πάνω από τον Παπαγιάννη και σημείωσε το 0-2.
60’ Σουτ μακρινό του Μπιτέλη, η μπάλα πέρασε άουτ.
65’ Ο Μουξιός έκανε το πλασέ από κοντά με τον Σταυράκη να διώχνει σε κόρνερ, πέφτοντας στη δεξιά του γωνία.
67’ Σουτ του Νεμπεγλέρα, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό του Α.Ο.Σελλάνων και κατέληξε κόρνερ.
90’ Σουτ ο Τζουμάκης έξω από την περιοχή, με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε ο Παπαγιάννης.
93’ Ο Τζάνης έσπρωξε τον Νεμπεγλέρα μέσα στη μικρή περιοχή και πάλι δεν δόθηκε πέναλτι!

Τον αγώνα διηύθυνε ο κ. Μελτζανίδης,ο οποίος είχε συνεργάτες τους κ.κ. Παπαδάκη, Χριστοδούλου, όλοι από την Ένωση Ημαθίας.
Από την πλευρά του Ηρακλή εκφράστηκαν παράπονα για δύο πέναλτι που δεν καταλογίστηκαν.
Κίτρινες κάρτες αντίκρισαν από τον Ηρακλή οι Κακαβίτσης(72’), Τριανταφυλλόπουλος(81’ ), ενώ από τον Α.Ο.Σελλάνων οι Αρχοντής(11’), Καλφούντζος(82’), Μπιτέλης(95’).
ΗΡΑΚΛΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ (Χρήστος Χατζηλιάδης – Θάνος Τριανταφυλλόπουλος): Παπαγιάννης, Ναρίνογλου (82’ Αθανασιάς), Γιαννακόπουλος, Μανιώτης, Τσακάλι, Νεμπεγλέρας, Χρηστίδης, Νάστας, Κακαβίτσης, Ζαφειρίου (56’ Μουξιός), Κοντοθανάσης (77’ Φώτος).
Α.Ο.ΣΕΛΛΑΝΩΝ (Γιάννης Μπουρνάκας): Σταυράκης, Μετούσι(94’Παπαδόπουλος), Κοντός (69’ Καλούσης), Αρχοντής, Χάδιαρης, Δίπλαρης, Παπαγεωργίου (80’ Τζουμάκης), Λούγκος, Τζέκος, Μπιτέλης, Καλφούντζος.

ΣΗΜΕΡΑ ΑΓΩΝΙΖΟΝΤΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΟΣ-ΔΙΑΣ ΔΙΟΥ
Το κυρίως... πιάτο της 3ης αγωνιστικής περιλαμβάνει ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις , με τον Οικονόμο να υποδέχεται στις 16:00 στο γήπεδο «Γιώργος Μητσιμπόνας» στην Τσαριτσάνη τον Δία Δίου και έχει στόχο να πετύχει την πρώτη φετινή νίκη, στο πρωτάθλημα.
Ο τεχνικός των «Πρασίνων» Γιάννης Τσακμακίδης δεν αντιμετωπίζει προβλήματα και όλη την εβδομάδα είδε τους παίκτες του να δείχνουν διάθεση στις προπονήσεις και να είναι έτοιμοι από κάθε άποψη για τη σημερινή αναμέτρηση.
Και ο κόσμος αναμένεται πως θα έχει μια δυναμική παρουσία στην κερκίδα, με σκοπό να ωθήσει τους ποδοσφαιριστές προς την επιτυχία.
*Το σημερινό παιχνίδι θα διευθύνει διαιτητική τριπλέτα από την Καρδίτσα, οι κ.κ. Γκουντέλας, Βογιατζής, Τίκας, ενώ παρατηρητής διαιτησίας θα είναι ο κ. Χριστοδούλου (Ημαθίας).

Ηρακλής Λάρ.    0-6    1
* Σέλλανα και Ηρακλής Λ. έχουν από 3 αγώνες.

ΣΤΗ ΦΙΛΙΠΠΟΥΠΟΛΗ ΠΑΙΖΟΥΝ ΣΗΜΕΡΑ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ ΜΕ ΤΗ ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ
Το γήπεδο της Φιλιππούπολης θα φιλοξενήσει σήμερα την αναμέτρηση Ολυμπιακός Βόλου-Δόξα Δράμας, παιχνίδι το οποίο διεξάγεται για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Football League και θα ξεκινήσει στις 15:00.