Πέρασε από τη... Γέφυρα στην παράταση

Ο Γ.Σ. Φαρσάλων πέτυχε σημαντική νίκη 93-90 (78-78 κ.α.) με πρωταγωνιστές τους Παπαχρήστο, Δέσπο, Πεταλωτή

Δημοσίευση: 03 Δεκ 2019 17:18

ΦΑΡΣΑΛΑ (Γραφείο «Ε»)
Του Γ. Γκαντέλου
Μετά από μια συγκλονιστική αναμέτρηση που κρίθηκε στην παράταση, ο Γ.Σ. Φαρσάλων επικράτησε της μαχητικής Γέφυρας, με σκορ 93-90, και ενώ στην κανονική διάρκεια το ματς έληξε ισόπαλο 78-78, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της Β’ Εθνικής κατηγορίας.

Με αυτήν τη νίκη οι Φαρσαλινοί έφτασαν τις επτά έχοντας δύο ήττες και ισοβαθμούν στη 2η θέση της βαθμολογίας με τη Δόξα Λευκάδας, με 16 βαθμούς.
Από τα πρώτα λεπτά το παιχνίδι στο Κλειστό των Φαρσάλων έδειχνε ότι θα ήταν για σκληρά νεύρα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι - χέρι. Η πρώτη περίοδος τελείωσε μόλις έναν πόντο μπροστά για τους γηπεδούχους (23-22). Ίδια εικόνα και στη δεύτερη περίοδο, όπου οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά δύο πόντων μεταξύ τους (43-41).
Η τρίτη περίοδος δεν κύλησε καλά για τους Φαρσαλινούς και τους βρήκε έξι πόντους πίσω στη λήξη της (62-68). Στην τέταρτη περίοδο το παιχνίδι μοιράστηκε και πήγε στην παράταση με 78-78. Στην παράταση τελικά οι Φαρσαλινοί έδειξαν χαρακτήρα με πρωταγωνιστές τους Παπαχρήστο και Δέσπο, πετυχαίνοντας τελικά μια τεράστια νίκη με 93-90.
Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης και του Γυμναστικού ο Παπαχρήστος με 20 πόντους και ακολούθησαν οι Δέσπος και Πεταλωτής με 18 πόντους, ενώ από την ομάδα της Γέφυρας ο Μάρτζος σημείωσε 18 πόντους.
Δεκάλεπτα: 23-22, 43-41, 62-68, 78-78 κ.α., 93-90 παρ.
Διαιτητές: Χατζηχαρίσης- Χατζημπαλίδης-Χρυσάφης (Τσιργούλας)
Γ.Σ.ΦΑΡΣΑΛΩΝ (Γιασάρης): Στάνκοβιτς, Βασιλείου, Παπαχρήστος 20(2), Τσούμας 14(1), Βρεττάς 8(2), Πεταλωτής 18, Μουλάς 11(1), Τσούκας 4, Δέσπος 18.
ΓΕΦΥΡΑ (Μελετιάδης): Μπέγας 9(1), Ματενίδης 8(1), Μάρτζος 18(2), Κολοκοτρώνης 1, Ονάσογλου 12(2), Αποστολίδης 15, Τζουβάρας, Τσακαλέρης 14, Κοτσάνος 13, Κιουρτσίδης, Παπαδόπουλος.