Νίκη με φόντο τον τίτλο για τον Ολυμπιακό

Επικράτησε του ΠΑΟΚ με 1-0 στο ντέρμπι κορυφής της Τούμπας και ξέφυγε στο +5

Δημοσίευση: 24 Φεβ 2020 20:07

Σημαντικό προβάδισμα τίτλου για τον Ολυμπιακό στην Τούμπα, που κέρδισε στο ντέρμπι κορυφής τον ΠΑΟΚ με 1-0. Ο αγώνας ξεκίνησε με καθυστέρηση και μέσα σε «πυρακτωμένη» ατμόσφαιρα, λόγω της αναμονής, ώστε να καθαρίσει η ατμόσφαιρα του

γηπέδου από τους πυκνούς καπνούς από τα καπνογόνα που άναψαν οι φίλοι του ΠΑΟΚ στην κατάμεστη κερκίδα τους. Στο 7’ ο Γερμανός ρέφερι διέκοψε προσωρινά το παιχνίδι, λόγω της χαμηλής ορατότητας από πυκνούς καπνούς από την ίδια αιτία.
Ως το τέλος του ημιχρόνου ο αγώνας εξελίχθηκε σε μια αναμέτρηση στρατηγικών επιλογών των δύο συμπατριωτών Πορτογάλων τεχνικών. Η καλύτερη ευκαιρία στο πρώτο μέρος ανήκε στον Ολυμπιακό, που στο 42’ είχε σουτ του Ελ Αραμπί στο οριζόντιο δοκάρι του Πασχαλάκη, μετά από σέντρα του Βαλμπουενά.
Με την έναρξη της επανάληψης ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα. Στο 47’ με αυτογκόλ του Γιαννούλη σε σέντρα του Τσιμίκα ο ΠΑΟΚ δέχτηκε ένα ανέλπιστο γκολ, αλλά πολύ σύντομα είχε απάντηση. Ήταν στο 51’, όταν οι γηπεδούχοι πέτυχαν γκολ με τον Βαρέλα μετά από περιπετειώδη φάση που περιείχε και δοκάρι του Σφιντέρσκι. Αν και αρχικά ο Γερμανός διαιτητής Τομπάιας Στίλερ μέτρησε το γκολ, στη συνέχεια με υπόδειξη του VAR ακυρώθηκε ως οφσάιντ, για να διατηρηθεί έτσι το 0-1 μέχρι το τέλος.
ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέϊρα): Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Ίνγκασον, Βαρέλα, Γιαννούλης, Μίσιτς, Μαουρίσιο (75’ Ελ Καντουρί), Λημνιός (82’ Λάμπρου), Πέλκας (64’ Ακπομ), Μπίσεσβαρ, Σβιντέρσκι.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Βαλμπουενά (91’ Γκασπάρ), Ραντζέλοβιτς (83’ Μασούρας), Ελ Αραμπί (69’ Χασάν).
«ΚΑΘΑΡΙΣΕ» ΣΕ 30 ΛΕΠΤΑ Η ΑΕΚ
Στην πιο επιβλητική εμφάνισή της από το ξεκίνημα της σεζόν, η ΑΕΚ νίκησε 3-0 τον ΟΦΗ στο κεκλεισμένων των θυρών ΟΑΚΑ. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο πρώτο 30λεπτο με τα γκολ των Μάνταλου (5’) και Βέρντε (8’ ,30’). Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Μάρκο Λιβάγια (δεύτερη κίτρινη).
ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Μπακάκης (77’ Παουλίνιο), Οικονόμου, Λόπες, Χουλτ, Σιμάνσκι, Κρίστιτσιτς, Βέρντε, Μάνταλος (81’ Σιμόες), Λιβάγια, Ολιβέιρα (67’ Αραούχο).
ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Μπράουν (85’ Μαρινάκης), Κουτρουμπής, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Μεγιάδο (67’ Μέιρα), Ζοάο Βίκτορ, Τσιλιανίδης, Βαζ (67’ Ναμπί), Σεμέδο, Φιγκεϊρέδο.
Ο ΑΝΔΡΟΥΤΣΟΣ ΕΙΧΕ ΤΗ ΛΥΣΗ
«Επιτέλους νίκη» και «επιτέλους... γκολ» βροντοφώναξαν οι παίκτες και οι άνθρωποι του Ατρόμητου, μετά το δύσκολο όσο και πολύτιμο 1-0 επί της Ξάνθης, που έβαλε τέλος στη διπλή «κατάρα» που κυνηγούσε τους Περιστεριώτες από την 11η Ιανουαρίου και το «διπλό» που είχαν σημειώσει στο Αγρίνιο επί του Παναιτωλικού (1-0, 18η αγωνιστική). «Χρυσός» σκόρερ ο Ανδρούτσος στο 29ο λεπτό.
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάββας Παντελίδης): Μανδάς, Γκάλο, Ρισβάνης, Στρούγγης, Νάτσος, Χαρίσης, Ανδρούτσος (88’ Μπαένα), Ντε Πάου (74’ Ούμπιδες), Μπουσουλάτζιτς, Ραμπέγιο (46’ Ενσικουλού), Μανούσος.
ΞΑΝΘΗ (Γιώργος Παράσχος): Αμπάντ, Μπαξεβανίδης (76’ Ντζουρίτσκοβιτς), Καρασαλίδης, Κασάδο, Σόσα, Τερκί, Μουλέν, Στάρτζεον, Γουίλιαμ (50’ Μπαριέντος), Εντουάρντο (69’ Φοσέ), Κάστρο.

Η SUPER LEAGUE ΜΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ
Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 25ης αγωνιστικής της Super League:
Αστέρας Τρίπολης - Παναθηναϊκός        1-1
(85’ Χαουρέγκι - 51’ πέν. Μακέντα)
Λαμία – Άρης        2-2
(24’, 48’ Αραβίδης - 52’ Λάρσον, 54’ Ιντέγε)
17 γκολ: Ελ Αραμπί (Ολυμπιακός)
10 γκολ: Σφιντέρσκι (ΠΑΟΚ), Μακέντα (Παναθηναϊκός)
9 γκολ: Ολιβέιρα (ΑΕΚ), Μπαράλες (Αστέρας Τρίπολης), Μανούσος (Ατρόμητος)
8 γκολ: Μπρούνο Γκάμα (Άρης), Φιγκεϊρέδο (ΟΦΗ)
7 γκολ: Σουντανί (Ολυμπιακός), Ιντέγε (Άρης)
6 γκολ: Ουάρντα (ΑΕΛ), Λιβάγια, Μάνταλος (ΑΕΚ), Βέλλιος (Ατρόμητος), Τουράμ (Λαμία), Φοσέ (Ξάνθη), Βαλμπουενά (Ολυμπιακός), Σεμέντο, Τσιλιανίδης (ΟΦΗ), Ντάουντα (Παναιτωλικός/ΑΕΛ), Χατζηγιοβάννης (Παναθηναϊκός), Αραμπούλι (Πανιώνιος).