CHAMPIONS LEAGUE

Προκρίθηκαν στους «8» Ντόρτμουντ και Ατλέτικο Μαδρίτης στα πέναλτι

Δημοσίευση: 14 Μαρ 2024 8:23

Σε ένα συγκλονιστικό ματς που καθήλωσε το φίλαθλο κοινό και οδηγήθηκε στη ρωσική ρουλέτα (2-1 υπέρ της Ατλέτικο σε κανονική διάρκεια και παράταση-1-0 στον πρώτο αγώνα), η Ατλέτικο επιβλήθηκε 3-2 της Ίντερ στα πέναλτι και προκρίθηκε στους «8» του Champions League.

3-2 από τον Κορέα για την Ατλέτικο
Ο Λαουτάρο Μαρτίνες έστειλε την μπάλα πάνω από το δοκάρι και η Ατλέτικο στους «8».
Στην κανονική διάρκεια η Ίντερ προηγήθηκε στο 33΄με τον Φεντερίκο Ντιμάρκο, η Ατλέτικο ισοφάρισε στο 35’ με τον Αντουάν Γκριεζμάν, για να πετύχει στο 87΄ο Μέμφις Ντεμπάι το 2-1.
*Στους «8» του Champions League προκρίθηκε και η Ντόρτμουντ μετά τη νίκη της με 2-0 επί της Αϊντχόφεν στη Γερμανία. Ο Σάντσο άνοιξε το σκορ στο 3’ της αναμέτρησης και ο Ρόις στο 90+5’ διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων για το τελικό 2-0. Το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε με την Αϊντχόφεν να φτάνει κοντά στην ισοφάριση στο 53’ αλλά το σουτ του Λοσάνο που είχε περάσει ως αλλαγή σταμάτησε το δεξί κάθετο δοκάρι του Κόμπελ. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν και είχαν μια ακόμη καλή στιγμή στο 62’ με τον Λοσάνο αλλά ήταν άστοχος, ενώ και στο 90+4’ η Αϊντχόφεν είχε βρεθεί κοντά στο 1-1 με τον Ντε Γιονγκ που αστόχησε από πλεονεκτική θέση.