ΣΤΟ ΦΕΤΙΝΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΩΝ ΣΤΗΝ Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

Πρωταθλήτρια στο μπάσκετ η ΠΥΛ

*Επικράτησε στο χθεσινό τελικό των Ραδιοφώνων με 68-64 μετά από ένα παιχνίδι ντέρμπι

Δημοσίευση: 25 Μαϊ 2016 8:27

Τον τίτλο της πρωταθλήτριας στην Α1 του μπάσκετ εργαζομένων κατέκτησε η ΠΥΛ η οποία επικράτησε στο χθεσινό τελικό, στο δημοτικό κλειστό γυμναστήριο, των Ραδιοφώνων με 68-64.

Ο τελικός εξελίχθηκε σε ντέρμπι ειδικά στην τέταρτη περίοδο και κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο καθώς ανά πάσα στιγμή μπορούσε να γίνει ανατροπή στο σκορ.

Παρά το γρήγορο προβάδισμα των τεσσάρων πόντων για την ΠΥΛ, τα Ραδιόφωνα κατάφεραν μ’ ένα σερί 10-0 στο τελευταίο δίλεπτο της πρώτης περιόδου να πάρουν κεφάλι στο σκορ με 21-15. Οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν στη 2η περίοδο στην οποία έκαναν την ανατροπή και παράλληλα άρχισαν να «χτίζουν» διαφορά. Μετά από ένα εντυπωσιακό σερί 16-2 (με τέσσερα σερί τρίποντα) η ΠΥΛ πέρασε μπροστά με 31-23 (στο 16’.20’’) για να τελειώσει το ημίχρονο με 38-31 υπέρ της ΠΥΛ.

Το παιχνίδι άρχισε σιγά-σιγά να αποκτά τον χαρακτήρα του ντέρμπι στο β’ ημίχρονο. Τα Ραδιόφωνα ανέβασαν τα ποσοστά τους στο τρίτο δεκάλεπτο και με δύο διαδοχικά καλάθια του Σκύφτα 14’’ πριν το τέλος μείωσαν στον πόντο (47-48).

Η αδρεναλίνη ανέβηκε ακόμα περισσότερο στην τελευταία περίοδο όπου κρίθηκαν τα πάντα. Τα Ραδιόφωνα με τρίποντο του Αλ Μαγιάρ στο 32’ πέρασαν οριακά μπροστά στο σκορ με 50-49. Ο Παπαβασιλείου έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ΠΥΛ (50-53) όμως ο Πετρόπουλος με εύστοχο σουτ τριών πόντων έφερε το παιχνίδι στα ίσια 53-53 (στο 33’.30’’), ενώ ένα νέο τρίποντο του Αλ Μαγιάρ και ένα καλάθι δύο πόντων από τον ίδιο έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στα Ραδιόφωνα με 58-55 (στο 36’.30’’). Ο Παπαβασιλείου κράτησε τα προσχήματα για την ΠΥΛ μειώνοντας σε 58-57 ενώ ο Ζαναλής μετά από λάθος επίθεση των Ραδιοφώνων με εύστοχο δίποντο έβαλε σε θέση οδηγού την ΠΥΛ (58-59, στο 38’).

Ακολούθησαν δύο δραματικά λεπτά με το σκορ να είναι οριακά υπέρ της ΠΥΛ (60-61, 1’.30’’ πριν το τέλος). Λάθος επίθεση από την ΠΥΛ, αλλά λάθος και από τα Ραδιόφωνα (1’ πριν το τέλος) με τον Ξενόφο να εκμεταλλεύεται τελικά την κατάσταση και να γράφει το 60-63 (50’’ πριν το τέλος). Ο Πετρόπουλος χάνει στην προσπάθειά του και ο Παπαβασιλείου με μία εύστοχη βολή κάνει το 60-64 (27’’ πριν το τέλος). Η απάντηση έρχεται από τον Σκύφτα που μειώνει σε 62-64 (19’’ πριν το τέλος).

Η ΠΥΛ βρίσκεται στην επίθεση, τα Ραδιόφωνα δεν πηγαίνουν στο γρήγορο φάουλ και ο Ζαναλής γράφει το 62-66, 11’’ πριν το τέλος. Ο Σκύφτας μειώνει σε 64-66 (5’’ πριν το τέλος), ο Ξενόφος με δύο βολές γράφει το 64-68 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα αφού το τρίποντο του Σακελλάρη (3’’ πριν το τέλος) ήταν άστοχο.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 31-38, 47-48, 64-68.

Τον αγώνα διηύθυναν οι κ. Νικολούλης και Κοντογιάννης.

ΡΑΔΙΟΦΩΝΑ (Ζαχαρέλης-Λαμπρόπουλος): Αλ Μαγιάρ 14 (4 τρ.), Σακελλάρης 13 (1 τρ.), Πετρόπουλος 5 (1 τρ.), Σκύφτας 19 (1 τρ.), Βησσαρίου 12 (2 τρ.), Γρίβας, Χαντζαρίδης, Ζιώγας, Ζαχαρέλης.

ΠΥΛ (Ρούντος-Χαχόπουλος): Βολτσίδης 1, Χαχόπουλος 15, Παπαβασιλείου 19 (1 τρ.), Τζουρμακλιώτης 5 (1 τρ.), Ξενόφος 16 (3 τρ.), Ζαναλής 10, Δημογιάννης, Μπαρούτας, Μαυρομάτης, Ρούντος, Αγγελουσόπουλος, Τζατζάνης.

ΟΙ ΑΠΟΝΟΜΕΣ

Αμέσως μετά την ολοκλήρωση του τελικού έγιναν οι απονομές σε νικητές και ηττημένους από τον δημοτικό σύμβουλο εντεταλμένο σε θέματα Αθλητισμού κ. Κωσταρόπουλο και τον προϊστάμενο της Δ/νση Αθλητισμού-Πολιτισμού και Κοινωνικής Πολιτικής του Δήμου κ. Τσίρκα οι οποίοι συνεχάρησαν τους αθλητές για την προσπάθειά τους και ανανέωσαν το ραντεβού για τη νέα σεζόν.