Τρία μετάλλια κατέκτησε ο Δίας Λάρισας

Σε πρωτάθλημα ΤΑΕΚΒΟΝΤΟ στην Πολωνία

Δημοσίευση: 24 Σεπ 2018 19:36

Με το δεξί ξεκίνησε τη σεζόν ο Α.Σ. «Δίας Λάρισας» στη Βαρσοβία της Πολωνίας, στο πρωτάθλημα Ταεκβοντό, κατακτώντας τρία μετάλλια.

Στο πρωτάθλημα συμμετείχαν 1.500 αθλητές απ’ όλο τον κόσμο και χώρες μεταξύ των οποίων οι ΗΠΑ, το Καζακστάν, η Σενεγάλη και τα Ενωμένα Αραβικά Εμιράτα. Το συγκεκριμένο πρωτάθλημα μετρά στη βαθμολογία της παγκόσμιας κατάταξη, για τις κατηγορίες Ανδρών-Γυναικών και μοριοδοτεί την Εθνική ομάδα, γεγονός που αυξάνει τον βαθμό δυσκολίας.
Ο Α.Σ. Δίας Λάρισας συμμετείχε στη συγκεκριμένη διοργάνωση με πέντε αθλητές οι οποίοι κέρδισαν τις παρακάτω διακρίσεις:
Τη δεύτερη θέση και το ασημένιο κατέκτησε η Φ. Καλτέκη, ενώ τις τρίτες θέσεις και τα χάλκινα μετάλλια κέρδισαν οι Ι. Πράπας και Π. Αρβυθάς. Παράλληλα στην 5η θέση κατετάγη ο Αντ. Μπαντραλέξης, ενώ η Ν. Παπακυπριανού ηττήθηκε στον πρώτο αγώνα, μετά από μια αξιοπρεπή εμφάνιση. Τα αποτελέσματα αυτά ήρθαν μετά την ολοκλήρωση της καλοκαιρινής προετοιμασία και μέσα από την συστηματική και επιστημονική δουλειά που γίνεται στα φυτώρια του συλλόγου. Για τον λόγο αυτό το Δ.Σ. του συλλόγου συνεχάρη τους αθλητές και τον προπονητή κ. Χρήστο Ζεϊμπέκη για τα αποτελέσματα και τους ευχήθηκε ανάλογες επιτυχίες στη συνέχεια της νέας περιόδου που ξεκίνησε.