ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΜΕ 73-57 ΕΠΙ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

Πήρε το ντέρμπι ο Ερμής

*Δεν μπόρεσε να αντισταθεί στο β’ ημίχρονο η ΑΕΛ που ηττήθηκε με 111-82 από τον Απόλλωνα Π.

Δημοσίευση: 11 Μαρ 2018 22:07
ΕΡΜΗΣ ΕΡΜΗΣ

Πολύ σημαντική νίκη για την επίτευξη του στόχου της παραμονής στην Α2 πέτυχε ο Ερμής Αγιάς με 73-57 επί της Καρδίτσας του Λαρισαίου Γιάννη Τζήμα στο Θεσσαλικό ντέρμπι της χθεσινής 21ης αγωνιστικής της Α2 Εθνικής.

Η πολύ καλή αμυντική συμπεριφορά της ομάδας του Γρηγόρη Γιασάρη που δεν επέτρεψε στον αντίπαλο να βρει ρυθμό αποτέλεσε το βασικό στοιχείο για τη νίκη, σε συνάρτηση με τα πολύ καλά ποσοστά από τη γραμμή των 6.75μ. Ο Ερμής ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 8/21 τρίποντα έναντι 3/19 για τους φιλοξενούμενους.

Ο φυσικός ηγέτης του Ερμή, Νέστορας Κόμματος, πέτυχε για μία ακόμη φορά νταμπλ-νταμπλ με 12 πόντους (2/3 τρ.) και 10 ριμπάουντ (1ασ., 2 μπλ.), ο Τσιαμπαλής ήταν ο πρώτος σκόρερ με 23 πόντους (4/5 τρ., 1ρ., 2ασ., 2κλ.), ενώ ο Μιλόγιεβιτς πρόσθεσε άλλους 11 πόντους (1/2τρ., 5ρ., 1ασ., 1κλ.). Από την Καρδίτσα ο Θέος ήταν ο μοναδικός με διψήφιο αριθμό πόντων 11, ενώ μάζεψε και 5 ριμπάουντ.

Παρά το νωθρό ξεκίνημα που έδωσε τη δυνατότητα στην Καρδίτσα να προηγηθεί με 5-0, ο Ερμής αντέδρασε και κατάφερε στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου να πάρει κεφάλι στο σκορ με 9-5. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα στη συνέχεια, ενώ κατάφεραν να «χτίσουν» διαφορά 19 πόντων στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι. Έτσι, ελέγχοντας στη συνέχεια τον ρυθμό του αγώνα και με σωστή άμυνα δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλό τους, φτάνοντας δίκαια στην πολύτιμη νίκη με 73-57.

«Θέλω να πω ένα μεγάλο μπράβο στον κόσμο που μας στήριξε και είχε άριστη συμπεριφορά. Ήταν ένα ωραίο παιχνίδι. Εμείς παρουσιαστήκαμε αποφασισμένοι και συγκεντρωμένοι. Παίζαμε με έναν αντίπαλο που προερχόταν από τρεις διαδοχικές νίκες, προσπάθησε να μας βάλει δύσκολα και έχει έναν προπονητή όπως ο Γιάννης Τζήμας που είναι άριστος γνώστης της κατηγορίας. Είναι μία νίκη που μας δίνει το δικαίωμα να έρθουμε ακόμα πιο κοντά στον στόχο μας» σχολίασε από την πλευρά του ο τεχνικός του Ερμή, Γρηγόρης Γιασάρης.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 41-36, 62-46, 73-57

ΕΡΜΗΣ ΑΓΙΑΣ (Γρ. Γιασάρης) : Τσιαμπαλής 23 (4), Χρυσόπουλος 3, Δεμερτζής (1), Καλλές 8, Κόμματος 12 (2), Νταλός, Τριανταφύλλου 2, Μιλόγεβιτς 11 (1), Παπαδόπουλος, Λόλας 5.

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Ι. Τζήμας): Τζόρτζεβιτς 9, Λεπενιώτης 5, Ψαρόπουλος, Μαυρογιάννης 8, Παππάς, Αμπαράς 8 (1), Καμαριώτης 3, Παπαδόπουλος 5, Τριχόπουλος 8 (2), Θέος 11, Κουρέπης.

«ΛΥΓΙΣΕ» ΣΤΟ Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ Η ΑΕΛ

Σ’ ένα ακόμα παιχνίδι η ΑΕΛ έπαιξε για την αξιοπρέπειά της αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα, απέναντι στον δυνατό Απόλλωνα Π., από τον οποίο ηττήθηκε με 82-111. Η ομάδα του Χρ. Χασανίδη ήταν ανταγωνιστική στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στη συνέχεια δεν μπόρεσε να βρει το σθένος να αντιδράσει. Τα σοβαρά προβλήματα που αντιμετωπίζουν φέτος οι «βυσσινί» και αφορούν στον οικονομικό τομέα έχουν επηρεάσει την ομάδα, η οποία πλέον δεν έχει τα περιθώρια να αντιδράσει.

Με τον Γόντικα να πετυχαίνει νταμπλ-νταμπλ με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ (1 κλ., 2 μπλ.), τον Ματαλών να είναι ο πρώτος σκόρερ με 22 πόντους (2/3 τρίποντα), μοιράζοντας παράλληλα 8 ασίστ (1ρ., 1κλ.) και τον Χείλαρη να προσθέτει άλλους 18 πόντους (1/2 τρ., 5ρ., 1κλ.) ο Απόλλωνας Π. (που ολοκλήρωσε το παιχνίδι έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων) δεν άφησε στο β’ ημίχρονο περιθώρια αντίδρασης στην ΑΕΛ, από την οποία ξεχώρισε ο Ναούμης που πέτυχε 20 πόντους (1/1τρ., 4ρ., 1ασ.)

Η παρουσία του Γόντικα στο β’ ημίχρονο ήταν αυτή που άλλαξε καθοριστικά τις ισορροπίες στο παιχνίδι και έγειρε κατά πολύ την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενουμένων.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ΑΕΛ είχε ανταγωνιστική παρουσία γι' αυτό και η διαφορά στο σκορ δεν πήρε μεγάλες διαστάσεις. Προς τα μέσα της δεύτερης περιόδου ο Απόλλωνας στηριζόμενος κυρίως στον Ματαλών κατάφερε να «χτίσει» μία διψήφια διαφορά που έφτασε στο +14 (38-52, στο 19’).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η παρουσία του Γόντικα έπαιξε καθοριστικό ρόλο. Ο πάουερ φόργουορντ των φιλοξενουμένων κυριάρχησε μέσα στη ρακέτα, κέρδισε τη μάχη των ριμπάουντ, πέτυχε πόντους (ήταν χαρακτηριστικά τα δύο καρφώματα), ήταν αποτελεσματικός στην άμυνα, δίνοντας έτσι τη δυνατότητα στην ομάδα του να αυξήσει κι άλλο τη διαφορά (57-77, στο 28’) για να τελειώσει το δεκάλεπτο με 61-79.

Ο Απόλλωνας ήλεγχε πλήρως τον ρυθμό του παιχνιδιού, έβγαζε ενέργεια στο παρκέ και με τον Χείλαρη να ανεβάζει στροφές στο τέταρτο δεκάλεπτο έδωσε διαδικαστικό χαρακτήρα στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Η διαφορά για τους φιλοξενούμενους έφτασε στο +28 που ήταν και η μεγαλύτερη τιμή της στο 36’ (69-97), για να οδηγηθεί το παιχνίδι στο τελικό 82-111.

Τα δεκάλεπτα: 25-30, 43-54, 61-79, 82-111

ΑΕΛ (Χρ. Χασανίδης): Βλαχούλης, Καμάρας 20 (1), Παπαχρήστος 8, Ναούμης 10 (2), Κονδυλόπουλος, Κνέζεβιτς 5, Γκιουλέκας 9, Τσιαβές 6, Φιλιππόπουλος 6, Σαριμπαλίδης 11 (3).

ΑΠΟΛΛΩΝ Π. (Ν. Οικονόμου) : Ακερ 14 (2), Ματαλών 22 (2), Μπαζινάς 3 (1), Αποστολίδης 9 (2), Γόντικας 18, Παπαβασιλόπουλος, Κιτσούλης 12, Κασπίρης, Κουρέπης 6, Χείλαρης 18 (1), Μαστρογιαννόπουλος 9 (2).

ΑΕΛ – Απόλλων Πατρών    82-111

Μαρούσι – Καστοριά            65-55

Ηρακλής – Αμύντας 79-58

Χολαργός – Ψυχικό 83-81

Περιστέρι – Δόξα Λευκάδας 82-64