«Καθάρισε» εύκολα ο Απόλλωνας

Κέρδισε στη Φιλιππούπολη τον Α.Ο.Τρικάλων με 3-1 Συνεχίζει το «κυνήγι» της 2ης θέσης που οδηγεί στα πλέι οφ ανόδου

Δημοσίευση: 15 Απρ 2019 22:30

Χωρίς να συναντήσει δυσκολίες, ο Απόλλων Λάρισας κέρδισε άνετα τον Α.Ο.Τρικάλων με 3-1 στο γήπεδο της Φιλιππούπολης για την 27η αγωνιστική της Football League.

Οι νικητές που συνεχίζουν τη μάχη για τη 2η θέση η οποία οδηγεί στα πλέι οφ ανόδου, θα μπορούσαν να είχαν πετύχει περισσότερα τέρματα, ενώ οι γείτονες φάνηκαν ουσιαστικά μόνο για ένα εικοσάλεπτο στην επανάληψη, ενώ γενικά έδειξαν μια ομάδα, που έχει πολλές αδυναμίες και μάλλον ελπίζει μόνο σε θαύμα, για να παραμείνει στην κατηγορία.

Ο Απόλλωνας θα μεταβεί μεθαύριο Τετάρτη 17 Απριλίου στον Βόλο με στόχο να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα και μετά θα υποδεχτεί στη Φιλιππούπολη τον Πλατανιά, σε ένα ματς που πιθανότατα θα κριθεί και το ποια από τις δύο ομάδες θα τερματίσει στη 2η θέση.

Στη χθεσινή αναμέτρηση που παρακολούθησαν περίπου 400 φίλαθλοι και κατά διαστήματα έβρεχε, οι «κυανόλευκοι» ουσιαστικά «καθάρισαν» το παιχνίδι στα πρώτα 23', όταν το σκορ έγινε 3-0 και στην επανάληψη χαλάρωσαν όπως ήταν φυσιολογικό, κρατώντας δυνάμεις και για το ντέρμπι με το Ν.Π.Σ. Βόλου.

ΦΑΣΕΙΣ-ΓΚΟΛ

9' Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπραμπίλια, ο Λάσκαρης απομάκρυνε την μπάλα και ο Κώστας Σκούπρας με φοβερό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα να χτυπήσει στο οριζόντιο δοκάρι και εν συνεχεία να καταλήξει στα δίχτυα, για να γίνει το 1-0.

10' Από πάσα του Ρόντι ο Πάνος έπιασε το σουτ, ο Μαντζάρης όμως έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.

16' Ο Μπραμπίλια τροφοδότησε τον Χατζή, αυτός στην πλάτη της άμυνας των Τρικάλων έβγαλε τον Φώτη Γκουντρουμπή και εκείνος με προβολή έκανε το 2-0.

23' Μετά από κόρνερ του Μπραμπίλια, ο Κώστας Χατζής με γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή σημείωσε το 3-0.

39' Σε σουτ του Ντόση η μπάλα πέρασε άουτ.

40' Από έξοχο συνδυασμό των Μπραμπίλια-Πολέτο, ο τελευταίος έβγαλε την παράλληλη σέντρα και ο Λίταινας από κοντά έστειλε την μπάλα άουτ.

43' Ο Λούκας Ράμος βρέθηκε σε θέση βολής, έκανε το σουτ, αλλά ο γκολκίπερ των Τρικάλων έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.

44' Από πάσα του Πολλέτο, ο Μπραμπίλια έπιασε το σουτ και η μπάλα αφού κόντραρε, στη συνέχεια χτύπησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του

Ταϊρη και κατέληξε κόρνερ.

45' Μέσα από την περιοχή ο Πάνος δεν κατάφερε να αξιοποιήσει την πάσα του Ρόντι, αφού σε σουτ που έκανε η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Μαντζάρη.

47' O Πολέτο έχασε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει με τον Ντιαλό να αποτρέπει την τελευταία στιγμή το 4-0.

48' Ο Σουλιώτης ανατρέπει μέσα στην περιοχή τον Σμυρλή και ο Τριανταφυλλάκος μειώνει σε 3-1 με πέναλτι.

50' Σε σουτ του Συμελίδη, ο Μαντζάρης απέκρουσε την μπάλα.

55' Μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους όταν από κόρνερ του Ρόντι ο Κούλπας μόνος του από κοντά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

67' Με τακουνάκι ο Μαρκολίνο άφησε την μπάλα στον Πολέτο ο οποίος έκανε το σουτ και απέκρουσε στη δεξιά του γωνία ο Ταΐρης.

69' Μετά από σέντρα του Ντόση, ο Καπός έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε μόλις άουτ.

71' Φάουλ εκτέλεσε ο Τριανταφυλλάκος και η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι.

92' Τεράστια ευκαιρία έχασε ο Πολέτο όταν δέχτηκε την μπάλα από τον Μαρκολίνο και ο γκολκίπερ των Τρικάλων απέκρουσε την μπάλα.

Πολύ καλή η διαιτησία του κ.Πολυχρόνη(Πιερίας), ενώ δεν είχαν προβλήματα και οι δύο συνεργάτες του κ. Αρμακώλας(Κυκλάδων), Χρηστάκος(Πειραιά).

Με δεύτερη κίτρινη αποβλήθηκε στο 90'+3 ο Σουλιώτης, ο οποίος επιδίωξε την αποβολή, καθώς στο 70'είχε δεχτεί την πρώτη κίτρινη και συμπλήρωνε δέκα κίτρινες. Επίσης κίτρινες αντίκρισαν από τον Απόλλωνα οι Γκουντρουμπής(31'), Μπιμάι(90' +4).

Από την πλευρά των Τρικάλων κίτρινες αντίκρισαν οι Ρόντι(51'), Λάσκαρης(90' +4).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ ('Αριαν Μπελά): Μαντζάρης, Σκούπρας, Κοντοές, Σουλιώτης, Χατζής, Κουρτεσιώτης, Λίταινας, Πολέτο, Λούκας Ράμος(51' Μαρκολίνο), Μπραμπίλια (83' Μπιμάϊ), Γκουντρουμπής (75' Τασιούλης).

ΤΡΙΚΑΛΑ (Μίλος Κόστιτς): Ταΐρης, Πάνος, Ντόσης, Γκότοβος, Ντιαλό (55' Κούλπας), Λάσκαρης, Τριανταφυλλάκος, Ράντι, Συμελίδης, Γκουγκούδης (46' Καπός), Σμυρλής (61' Νιάρος).

Φωτ. Βασίλης Ντάμπλης

-----------------------------------

(27η αγωνιστική)

*Κέρκυρα - Ηρόδοτος         2-0 (21' Σιατραβάνης, 67' Πασάς)

*Παναχαϊκή - Ν.Π.Σ.Βόλος  1-1 (81' Λουμπαρδέας - 41' Κόκκορης)

*Αιγινιακός - Πλατανιάς      0-5 (30' Ουές, 36' Λουκίνας, 63' Παπουτσογιαννόπουλος, 73', 90' Μπιανκόνι)

*Σπάρτη - Δόξα Δράμας    0-7 (4', 89' Μπαϊκαρά, 13', 40' Δούμτσιος, 35', 39' Κρητικός, 56' Κρουθ)

*Εργοτέλης - Ηρακλής        1-1 (78' Μαζουλουξής - 84' Κλέιτον)

*ΑΟΧ Κισσαμικός - Αήττητος Σπάτων 3-0 α.α.

*Απόλλων Λ. - Τρίκαλα      3-1 (9' Σκούπρας, 16' Γκουντρουμπής, 23' Χατζής - 48' Τριανταφυλλάκος πεν.)

*Απόλλων Πόντου - Καραϊσκάκης 2-1 (26' Σουντουρά, 43' Κυβελίδης - 56' Βουκμίροβιτς)