Αθλητικές ειδήσεις

Δημοσίευση: 24 Ιουν 2019 15:11

Η ομάδα του Δήμου στον τελικό Ποδοσφαίρου Εργαζομένων

Η ομάδα ποδοσφαίρου του Δήμου Λαρισαίων προκρίθηκε στον τελικό πρωταθλήματος εργαζομένων, κερδίζοντας στα πέναλτι την αντίστοιχη του ΟΤΕ, με σκορ 4-3.

Στην κανονική διάρκεια ο αγώνας τελείωσε 2-2, καθώς στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του ΟΤΕ ήταν καλύτερη και προηγήθηκε 2-0. Όμως στην επανάληψη, οι αλλαγές του τεχνικού Θανάση Τσώτσου και η αλλαγή τακτικής στο σύστημα παιχνιδιού έφεραν το ματς στα ίσια.

Έτσι, με δύο γκολ που πέτυχαν ο Δημήτρης Αλεξίου και ο Θοδωρής Γκόγκας, το ματς έληξε 2-2 και στη διαδικασία των πέναλτι, ο γκολκίπερ Κώστας Δάλλας απέκρουσε το τελευταίο, χαρίζοντας την πρόκριση στην ομάδα του.

* * *

Στη La Liga η Μαγιόρκα

Η Μαγιόρκα «σκόρπισε» το προβάδισμα που είχε αποκτήσει η Ντεπορτίβο Λα Κορούνια από την πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση (σ.σ. είχε κερδίσει 2-0), και με το τελικό 3-0, ενώπιον του κοινού της, στη ρεβάνς των δύο ομάδων για τα μπαράζ ανόδου στην La Liga, «άρπαξε» την προαγωγή στα «μεγάλα σαλόνια» του ισπανικού πρωταθλήματος. Οι θριαμβευτές θα ακολουθήσουν στην πρώτη κατηγορία τις Οσασούνα και Γρανάδα.

Τα τέρματα των νικητών σημείωσαν οι Μπούντιμιρ (21΄), Σεβίγια (62΄) και Αμπντόν (82).

Φιλικό παλαιμάχων Τυρνάβου-Δ. Τεμπών

Αύριο Τρίτη στις 18:30 στο γήπεδο Τυρνάβου θα διεξαχθεί φιλικός αγώνας ανάμεσα στις ομάδες παλαιμάχων του Τυρνάβου και του Δήμου Τεμπών. Καλούνται οι ποδοσφαιριστές του Δ. Τεμπών να βρίσκονται μία ώρα νωρίτερα (17:30) στα αποδυτήρια του γηπέδου.

* * *

Χάλκινα μετάλλια για Δουβαλίδη και Σπανουδάκη

Προηγήθηκαν οι επιτυχίες των Αζωίδη, Α. Κορακάκη, Καρακιζίδη

Σε πέντε αυξήθηκαν τα μετάλλια της Ελλάδας στο Μινσκ, όπου διεξάγονται οι 2οι Ευρωπαϊκοί Αγώνες. Μετά τις διακρίσεις των Αζωίδη (τζούντο 73 κ., χάλκινο), Α. Κορακάκη (σκοποβολή, ασημένιο τα 10μ αεροβόλο πιστόλι με 238,9.) Καρακιζίδη (σάμπο, ασημένιο στα 62 κ.) ακολούθησε ο στίβος, με τον Κώστα Δουβαλίδη στα 110μ. με εμπόδια, με χρόνο 13.72, και τη Ραφαέλα Σπανουδάκη στα 100μ., με 11.61, να πανηγυρίζουν την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου.

«Δεν ήταν μία καλή κούρσα για μένα. Είχα αρκετά τεχνικά προβλήματα και έκανα ορισμένα λάθη. Είμαι ικανοποιημένος βέβαια από το μετάλλιό μου, όχι όμως και από την επίδοση», δήλωσε ο Έλληνας πρωταθλητής, ενώ από την πλευρά της η Ραφαέλα Σπανουδάκη, είπε: «Ο καιρός δε βοήθησε καμία από τις αθλήτριες, γι' αυτό οι επιδόσεις δεν ήταν γρήγορες. Ωστόσο, είμαι ικανοποιημένη από το μετάλλιο και ορισμένες φορές δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει ο συνδυασμός μεταλλίου και επίδοσης ώστε να νιώθεις ευτυχισμένος».

* * *

Νίκες για Μαρόκο και Σενεγάλη

Στο Κόπα Αφρικα

Μαρόκο και Σενεγάλη έκαναν νικηφόρα πρεμιέρα στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής, που φιλοξενείται στην Αίγυπτο. Με γκολ ή ακριβέστερα με αυτογκόλ του Κεϊμουίνε στο 89ο λεπτό, οι «αετοί του Άτλαντα» νίκησαν στο «Al Salam Stadium» του Καΐρου με 1-0 τη Ναμίμπια, που είχε «ήρωα» τον τερματοφύλακά της, Λόιντ Καζάπουα, στο πλαίσιο του Δ' ομίλου.

*Για τον Γ' όμιλο, η Σενεγάλη επιβλήθηκε (επίσης στο Κάιρο) με 2-0 της Τανζανίας. Οι νικητές σημείωσαν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, αρχικά με τον Κεϊτά Μπαλντέ στο 28' κι εν συνεχεία με τον Κρεπίν Ντιατά στο 65'. Ο Παπέ Αμπού Σισέ του Ολυμπιακού ήταν στον πάγκο για τη Σενεγάλη.