ΕΧΑΝΕ 1-0 ΚΑΙ ΚΕΡΔΙΣΕ 2-1 ΤΟΝ ΑΧΙΛΛΕΑ ΣΤΗ ΝΕΟΚΑΙΣΑΡΕΙΑ

Νίκη με ανατροπή για τον Οικονόμο

* Χάρη σε γκολ των Μπαλή (69' -πεν.) και Κωστόπουλου (81')

Δημοσίευση: 15 Οκτ 2015 10:20

Μετά από πολύ καλή εμφάνιση ο Οικονόμος πέτυχε σπουδαία εκτός έδρας νίκη στη Νεοκαισάρεια με 2-1, στην 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ' Εθνικής.

Αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ οι «Πράσινοι» στο πρώτο ημίχρονο, βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και αντέδρασαν στην επανάληψη, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να κατακτήσουν τους τρεις βαθμούς.

Μόλις στο 3ο λεπτό απείλησε την εστία του Οικονόμου ο Αχιλλέας με τον Κατσιαμήτα να σουτάρει μέσα από την περιοχή μετά από γύρισμα του Ζαχαράκη. Στο 6' μετά από κόρνερ ο Ηλιάδης πέτυχε γκολ το οποίο όμως σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στο 10' ο Ποτουρίδης αστόχησε από κοντά με κεφαλιά και λίγο αργότερα οι παίκτες του Οικονόμου έχασαν μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ όταν το σουτ του Βούζα πέρασε ψηλά άουτ.

Στο 24' κεφαλιά του αμαρκάριστου Λαζαρίδη από εκτέλεση κόρνερ του Νάκα, μπάλα πέρασε άουτ.

Ο Αχιλλέας κινδύνεψε να μείνει πίσω στο σκορ αλλά αυτό δεν έγινε και αντί αυτού κατάφερε να ανοίξει πρώτος το σκορ στο 44' με τον Κατσιαμήτα που πλάσαρε υποδειγματικά τον Γούπο μετά από όμορφη πάσα του Τσαγκαράκη.

Στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έχασαν 3 μεγάλες ευκαιρίες να «τελειώσουν» το ματς. Νάκας, Ζαχαράκης και Κλιάνης δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον πολύ καλό Γούπο και ήρθε το 69' όταν ο Τόλιος ανετράπη στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα του Δερμίση με τον ρέφερι κ. Χανίδη να δείχνει την εσχάτη των ποινών. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπαλής που ισοφάρισε σε 1-1 και έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Οι «Πράσινοι» δεν έμειναν εκεί και παρά την πίεση των παικτών του Αχιλλέα για το δεύτερο γκολ, ήταν αυτοί που κατάφεραν να ζευγαρώσουν τα τέρματά τους με τον Κωστόπουλο στο 81' και να πάρουν ένα μεγάλο εκτός έδρας… τρίποντο στη Νεοκαισάρεια.

Διαιτητής ήταν ο κ. Χανίδης, με βοηθούς τους Παπαναστασίου, Σιανίδης (Μακεδονίας)

ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΝΕΟΚΑΙΣΑΡΕΙΑΣ (Νίκος Τσιτσιλίκας): Τζήμας, Λαζαρίδης, Δερμίσης, Ηλιάδης (46' Κλιάνης), Τασίδης, Τσαγκαράκης (55' Σκούρτι), Ζαχαράκης (69' Βραχνός), Ποτουρίδης, Κωτσιαρίδης, Νάκας, Κατσιαμήτας.

ΟΙΚΟΝΟΜΟΣ ΤΣΑΡΙΤΣΑΝΗΣ (Τάσος Μπεριτζάς): Γούπος, Καραγιάννης, Μαχαίρας, Κορομηλάς, Πρίφτης (71' Κωστόπουλος), Μπαλής, Τόλιος, Αγρόδημος, Βούζας (78' Τσάτσος), Καμπέρης (61' Σενκάι), Καραγκούνης.

-Πύδνα Κίτρους-Φαρκαδόνα         4-2 (30' Μακράκης,57' α/γκ.Γιώτας, 69' Κόλα, 96' Τσιούνης - 43' Διβανές, 77' Μηνάς)

- Φιλιππιάδα-Οπούντιος Μαρτίνου          1-0 (10' Χρηστογιάννης)

- Νεοκαισάρεια-Οικονόμος 1-2 (44' Κατσιαμήτας - 70'πεν. Μπαλής, 83' Κωστόπουλος)

-Καραϊσκάκης Άρτας –Τύρναβος  1-0 (94' Καβαλάρης)

-Ρήγας Φεραίος- Φωκικός  1-1 (10' Κορέτας - 81' Γεωργουσόπουλος)

-Θεσπρωτός–Αιγινιακός     0-0

-Δωτιέας Αγιάς-Νίκη Βόλου 0-0

- Καναλακι-Πιερικός 0-2 (7' Καράμπελας, 13' Τσεβάς)