ΗΤΤΗΘΗΚΕ ΣΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΤΗΣ Α2 ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΡΗ ΜΕ 53-51

Άτυχη η Ολύμπια

Δημοσίευση: 23 Νοε 2015 9:30

Άτυχη στάθηκε η γυναικεία ομάδα μπάσκετ της Ολύμπια η οποία αν και δημιούργησε τις προϋποθέσεις να φύγει νικήτρια από το Αλεξάνδρειο στο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής της Α2 Εθνικής κόντρα στον πρωτοπόρο Άρη τελικά υποχρεώθηκε σε ήττα με 53-51.

Λίγο κάποια λάθη στην τελευταία περίοδο, λίγο κάποιες «περίεργες» διαιτητικές αποφάσεις δεν επέτρεψαν στη λαρισινή ομάδα να πάρει μία μεγάλη νίκη και να πλησιάσει ακόμη περισσότερο την κορυφή. Στα αξιοσημείωτα του αγώνα η πολύ καλή εμφάνιση της Κουτσουνούρη που πέτυχε τους 24 από τους 51 πόντους της λαρισινής ομάδας. Η Ολύμπια ξεκίνησε δυνατά στο παιχνίδι, πήρε ένα προβάδισμα 6 πόντων και άφησε τις Θεσσαλονικείς πίσω στο σκορ μέχρι και λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Μάλιστα το ταμπλό έδειχνε 19-26 στο 17’ (δηλαδή +7) που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο σκορ για τη λαρισινή ομάδα, ενώ στο 29’ οι γηπεδούχες «ροκάνισαν» τη διαφορά σε 37-39.

Στην τέταρτη περίοδο ο Άρης πέρασε μπροστά στο σκορ, η Κουτσουνούρη με γκολ-φάουλ ισοφάρισε στο 36’ σε 48-48, όμως η συνέχεια δεν ήταν το ίδιο καλή. Κάποια βήματα που είδαν οι διαιτητές ένα περίπου λεπτό πριν το τέλος κι ενώ το σκορ ήταν 51-50 έβγαλαν την Ολύμπια από τον ρυθμό της για να πάει το παιχνίδι στο 53-51.

Τα δεκάλεπτα: 9-14, 22-28, 39-39, 53-51

ΑΡΗΣ: Τσινέκε Κ. 2, Βουλγαράκη 9, Τσινέκε Ε. 14 (2), Αντωνιάδου Α., Αντωνιάδου Σ. 4, Κιλαζίδου 9 (1), Γιαννοπούλου 9, Τράντα 4, Ακσεχέρογλου 2, Παπαρδέλα.

ΟΛΥΜΠΙΑ: Νταουντάκη 2, Δεληγιάννη 10, Κουτσουνούρη 24 (1), Χαβαλέ 6, Ράπτη, Κυριτσάκα 7 (1), Σουλιώτη 2, Καλίδη, Ντριστέλα.

Αναγέννηση Ν. Ρ.-Παναθλητικός 57-65

Ολυμπιακός Β.-Τιτάνες Δράμας 63-52

Απόλλων Καλ.-ΑΟ Σερρών 67-48

Άρης-Ολύμπια 53-51

ΑΕ Πυλαίας-Νίκη Βόλου 72-50